Čtvrť francouzského Dijonu se při střetu menšin změnila v bojiště. Úřady povolaly speciální jednotky

Ve francouzském městě Dijon již několik dní trvají střety mezi minoritami Čečenců a obyvatel původem ze severní Afriky. Konflikt doprovázela střelba či zapalování aut. Úřady na místo povolaly také speciální policejní jednotky. Ministr vnitra Christophe Castaner, který prý nebude ve Francii tolerovat agresi, zastrašování a vyhrožování.

Dijon Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boje souvisí se snahou gangů zajistit si kontrolu teritoria pro distribuci drog | Foto: Jim Cannolo | Zdroj: Reuters

Do dijonské čtvrti Grésilles, kde ke střetům dochází, bylo povoláno přibližně 150 policistů. Po třech dnech se situace uklidnila a lidé mohou znovu vycházet ven.

Vandalové ve Francii posprejovali sochu bývalého prezidenta de Gaulla. ‚Otrokář,‘ napsali na podstavec

Číst článek

Konflikt mezi čečenskou a africkou komunitou se vyostřil poté, co měl být 10. června napaden šestnáctiletý Čečenec lidmi afrického původu. Čtvrť, která patří mezi chudší oblasti města, se pak v souvislosti se snahou kontroly a držení teritoria a distribuce drog změnilo v bojiště. Ulice plnily zakuklení muži s tyčemi i střelnými zbraněmi. Police zároveň neměla o dění přehled, ve čtvrti byly během bojů zničeny i kamery. O vyostření situace tak informovala pouze videa, která místní nahrávali na sociální sítě.

Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner v reakci uvedl, že podobné odvety tolerovat nebude a spravedlnost v zemi nemohou nastolovat obyvatelé, o to se má podle něj postarat pouze stát. Policii se dostalo podpory i od prezidenta Emmanuela Macrona.

Pouliční konflikt se ve Francii stal i politickým tématem i pro populistické strany. Dijon tak navštívila například i předsedkyně Národní fronty Marie Le Penová.

Marie Sýkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme