Frankovy ostatky mohou být navzdory přání rodiny exhumovány, potvrdil španělský nejvyšší soud

Španělský nejvyšší soud podle listu El Mundo povolil exhumaci ostatků diktátora Franciska Franka, o kterou usilovala vláda. Nevyhověl tak přání rodiny a některých organizací, které s přemístěním ostatků z baziliky v památníku v Údolí padlých nedaleko Madridu nesouhlasily.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francisco Franco s chotí Carmen Polovou | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0

Odstranění ostatků generála Franka z Údolí padlých schválila loni vláda premiéra Pedra Sáncheze krátce po svém nástupu do úřadu a poté ji potvrdil i parlament; letos vláda stanovila termín na 10. června. Ostatky plánovala přemístit na hřbitov Mingorrubio na madridském předměstí El Pardo, kde je pohřbena i Frankova manželka Carmen Polová.

Madridský soudce pozastavil exhumaci Frankových ostatků, hrozilo rozbití mramoru

Číst článek

Nejvyšší soud ale exhumaci 4. června pozastavil, dokud se stížnost podaná rodinou nevyřeší. Své rozhodnutí tehdy zdůvodnil obavou, aby se ostatky nemusely přemisťovat vícekrát v případě, že posléze soud stížnosti rodiny proti exhumaci vyhoví.

Sánchezova vláda prosadila exhumaci Frankových ostatků proto, že považuje za nedůstojné, aby Franco zůstal pohřben na stejném místě jako téměř 34 000 obětí z obou táborů občanské války. Tu pučem s dalšími důstojníky v roce 1936 rozpoutal právě Franco, za tři roky v ní zemřelo půl milionu lidí.

Exhumace byla předmětem dlouholetých debat a předchozí pravicová vláda se k ní neměla, ač ji k tomu v roce 2017 vyzval parlament.

Franco, který zemřel v roce 1975, má v zemi stále dost příznivců. Obdivují ho mimo jiné jako obránce katolické víry proti komunistům či za to, že ušetřil zemi bojů ve druhé světové válce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme