Diktátor Mugabe přiletěl na papežovu inauguraci. Navzdory zákazu vstupu do EU

Mezi hosty papežovy inaugurace nebude chybět ani dlouholetý prezident afrického Zimbabwe Robert Mugabe. A to navzdory tomu, že mu kvůli porušování demokratických pravidel zakázala Evropská unie už před 11 lety vstup na její území. Nejstarší africký státník současnosti už přesto přistál na římském letišti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Zimbabwe Robert Mugabe

Prezident Zimbabwe Robert Mugabe | Zdroj: Reuters

Italské úřady nad Mugabeho přítomností přimhouřily oči, stejně jako při jeho minulých cestách do Vatikánu. Ten totiž není součástí Evropské unie. A přestože Mugabe s manželkou Grace nenocuje na území církevního státu, ale v římském hotelu, tak cílem jeho cesty je Vatikán.

Svatý stolec k problému přistupuje tak, že na inauguraci papeže Františka nikoho adresně nezve. U akce tak může být kdokoliv, hlavy států a vlád jsou pak zvlášť vítané a to bez rozdílu.

Prezidenta Mugabeho přivítal jménem papeže už na letišti vyslaný kněz. Kontroverzní africký politik, který se vřele hlásí ke katolicismu a který chodil do jezuitské školy, dostal tranzitní italská víza v minulých letech už několikrát. Například když se vypravil na pohřeb Jana Pavla II., později na jeho inauguraci nebo na akci pořádanou OSN.

Evropská unie zakázala Mugabemu pohyb po svém území před 11 lety. Byla to reakce na masivní falšování voleb v roce 2002, které se pak ještě několikrát opakovalo. Aktivisté Mugabeho vládní strany ZANU-PF podle mnoha důkazů například násilím bránili příznivcům opozice v hlasování.

Mugabeho režim byl už v 80. letech zapletený do tiché genocidy menšinového etnika Ndebelů, později do vyhánění bělošských farmářů. Sám jsem se během návštěvy Zimbabwe sešel s mladým opozičním aktivistou, který tvrdil, že musel během minulých voleb utéct za hranice, jinak by ho zabili.

Dnes v Zimbabwe panuje polodiktatura. Opozice je sice teoreticky součástí vlády, silové složky ale kontrolují Mugabeho lidé.

Jan Prokeš, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme