Osm ministrů včetně Lipavského chce omezení pro ruské diplomaty. Píšou o přípravě sabotáží

Osm ministrů zahraničí Evropské unie včetně Jana Lipavského z Pirátské strany vyzvalo šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella k omezení pohybu ruských diplomatů v schengenském prostoru. Dopis Borrelovi podepsal i polský šéf diplomacie Radosław Sikorski či představitelé pobaltských států.

Dokumenty Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Lipavský

Jan Lipavský | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hlavní náplní práce řady ruských diplomatů na území Evropské unie je propaganda či přímo příprava sabotážních činů, píšou v dopise ministři zahraničí. A prosazují, aby se ruští diplomaté a jejich rodiny směli pohybovat pouze na zemí členského státu, kde jsou akreditovaní.

Radši bezpečností opatření přehnat než později litovat, říká expert ke žhářskému útoku v Praze

Číst článek

„Rusko rozjelo celou řadu hybridních aktivit a podpoře těchto aktivit slouží i ruská diplomatická sít. Je v zájmu národní bezpečnosti, abychom omezili pohyb ruských diplomatů a jejich rodinných příslušníků,“ uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský.

Omezení pohybu ruských diplomatů prosazuje Česko už od loňského roku. Část členských států se ale staví proti, obávají se odvetných kroků ze strany Ruska proti evropským diplomatům.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme