Britský velvyslanec v USA kvůli zveřejněným depeším rezignoval. Trump ho označil za ‚velmi hloupého‘

Britský velvyslanec ve Spojených státech Kim Darroch odstoupil. V neděli unikly diplomatické depeše, ve kterých kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn (Aktualizováno: 13:50 10. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský velvyslanec Kim Darroch (vpravo) se Stevem Bannonem, někdejším hlavním strategickým poradcem prezidenta Donalda Trumpa. Snímek je z ledna 2017.

Americký prezident Donald Trump velvyslance na svých sociálních sítích označil za "velmi hloupého". | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

O odstoupení informoval ve středu server BBC, posléze ho potvrdilo také potvrdilo britské ministerstvo zahraničí.

Americký prezident Donald Trump velvyslance na svých sociálních sítích v posledních dnech urážel a ve středu ho označil za „velmi hloupého“.

Kim Darroch v depeších, které koncem minulého týdne unikly do tisku, označil amerického prezidenta za nestabilního a neschopného. 

Darroch upozorňoval, že Trump byl sice „okouzlen“ státní návštěvou Británie, nicméně jeho vláda se nadále soustředí na vlastní zájmy a stále se drží hesla „Amerika na prvním místě“.

Darroch opouští diplomatický post předčasně, jmenován byl totiž do konce letošního roku. V rezignačním prohlášení poděkoval všem v Británii i v USA, kteří ho v posledních obtížných dnech podpořili. 

Velvyslance se ihned po zveřejnění depeší zastala Británie s tím, že jeho úkolem bylo pravdivě informovat o dění ve Spojených státech a zároveň ho i hodnotit. Samotné zveřejnění textů pak označili za „zlomyslnost“.

Končící premiérka Mayová při středečních interpelacích v dolní komoře parlamentu označila Darrochovo rozhodnutí opustit velvyslaneckou pozici za politováníhodné. „Spojenému království sloužil celý život a za to mu dlužíme obrovskou vděčnost," řekla. Dodala, že s odcházejícím velvyslancem ráno mluvila.

Kim Darroch se narodil poblíž Durhamu v roce 1954. Tam také vystudoval. Během své 42leté kariéry diplomata se zaměřoval hlavně na otázky národní bezpečnosti nebo Evropskou unii.

Dominika Perlínová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme