Diplomat-uprchlík z KLDR: Bojím se o rodinu a chci zachránit Severokorejce z otroctví

Příslušníci severokorejské elity stále otevřeněji vyjadřují svůj nesouhlas s mladým vůdcem země Kim Čong-unem a jeho vládou. Uvedl to ve středu bývalý zástupce severokorejského velvyslance v Londýně Tche Jong-ho, který loni v srpnu utekl před diktaturou v KLDR do Jižní Koreje. Vyslovil také obavy, že za jeho útěk byli potrestáni členové jeho rodiny, kteří v KLDR zůstali. A varoval, že diktátor Kim nebude váhat použít jaderné zbraně, pokud bude jeho vláda ohrožena.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší představitel KLDR, který ze země uprchl za posledních 20 let, bývalý zástupce severokorejského velvyslance v Londýně Tche Jong-ho.

Nejvyšší představitel KLDR, který ze země uprchl za posledních 20 let, bývalý zástupce severokorejského velvyslance v Londýně Tche Jong-ho. | Zdroj: Reuters

Tche je za posledních takřka 20 let nejvyšším severokorejským představitelem, který ze země uprchl. Od prosince 2016 se pravidelně vyjadřuje pro média. "Jsem si jistý, že moji příbuzní, moji bratři a sestry, byli buď posláni do odlehlých, uzavřených oblastí nebo do vězeňských táborů. Může mi to zlomit srdce," prohlásil podle zpravodajského serveru BBC News.

Tato skutečnost je jedním z důvodů, proč chce Tche Jong-ho maximálně osobně přispět k pádu severokorejského režimu. "Proto jsem odhodlaný udělat, cokoli bude možné, abych zachránil svou rodinu a vůbec všechny Severokorejce z otroctví," zdůraznil.

Severní Korea láká desítky Čechů. Peníze z turismu používá režim na zbrojení

Číst článek

K útěku přiměla Tche Jong-hoa prý vlastní rodina. Jeho synové, nyní ve věku 20 a 27 let, poznali život v Británii a začali se ho vyptávat, proč například KLDR zakazuje lidem používání internetu nebo proč popravuje lidi bez náležitého soudu.

Žil dvojí život

Tche uvedl, že v soukromí domova začala rodina mluvit upřímně o severokorejském režimu. Tche začal žít dvojí život - v Británii pronášel projevy ke krajně levicovým skupinám o výhodách socialismu, doma ho ale kritizoval a kladl synům na srdce, že musejí mlčet. K útěku se rozhodl také proto, že si uvědomil, že synové znající pravdu o diktátorském režimu v KLDR by po návratu do vlasti byli nešťastní.

Zda rodině k útěku do Jižní Koreje dopomohly například britské nebo americké tajné služby, odmítl Tche říci. Posteskl si nicméně, že mu Londýn chybí a že ho mrzí, že se nestihl rozloučit s přáteli v tenisovém klubu v Eallingu, kde se celá rodina naučila hrát tenis.

Nejvyšší představitel KLDR, který ze země uprchl za posledních 20 let, bývalý zástupce severokorejského velvyslance v Londýně Tche Jong-ho. | Foto: Reuters

Podle něj je jedním z důvodů rostoucí nespokojenosti severokorejské elity fakt, že do doposud velmi izolované KLDR se postupně začínají dostávat informace ze zahraničí.

'Propadl jsem zoufalství'

"Když Kim Čon-un přišel k moci, doufal jsem, že přijme rozumná rozhodnutí a vyvede Severní Koreu z bídy, ale brzy jsem propadl zoufalství, když jsem sledoval, jak bezdůvodně provádí čistky mezi vysokými činiteli," řekl 54letý Tche ve středu při své první tiskové konferenci pro zahraniční novináře. "Lehká forma disentu či kritiky režimu, které byly donedávna nemyslitelné, jsou stále častější," dodal.

Kim Čong-un se zlobí. Na ministerstvu zahraničí začal s čistkami kvůli útěkům diplomatů

Číst článek

Tche uvedl, že v Evropě je více severokorejských diplomatů, kteří chtějí uprchnout do Jižní Koreje, stejně jako on, jeho manželka a dva synové. Prohlásil rovněž, že pouze ekonomické reformy mohou ukončit Kim Čong-unovu vládu.

Severní Korea pokračuje v státem řízené ekonomice po vzoru Sovětského svazu, řadu let už ale v zemi funguje síť neoficiálních trhů, které se pro občany staly hlavním zdrojem potravin i výdělku, píše agentura Reuters.

Bratr nelítostného Kima, kterého zajímá jen Eric Clapton

O Kim Čong-unovi ví Tche málo. Prý žije utajovaný život a nikdo například netuší, kde bydlí. Podle Tchea je ale nelítostný a neváhal by použít jaderné rakety proti Spojeným státům, pokud by jimi disponoval. "Kim Čong-un ví, že jaderné zbraně jsou jedinou zárukou jeho vlády. A odpálí je, když si bude myslet, že jeho vláda a dynastie jsou ohroženy," prohlásil Tche.

Na dotaz, zda by místo Kim Čong-una mohl Severní Koreji vládnout diktátorův bratr Kim Čong-čul, odpověděl Tche skepticky. "Kim Čong-čul nemá o politiku vůbec zájem. Zajímá ho hudba. Zajímá ho jen Eric Clapton. Kdyby byl normální člověk, jsem si jistý, že by byl velmi dobrým profesionálním kytaristou," uvedl Tche.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme