Diplomaté horečně jednají o irácké krizi

Spojené státy a Francie pokračují i dnes v diplomatických snahách o prosazení svých odlišných postojů k irácké krizi. Soustředi se na přesvědčování nestálých členů Rady bezpečnosti OSN.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ze zasedání  Rady bezpečnosti

ze zasedání Rady bezpečnosti | Zdroj: ČTK

Francouzský ministr zahraničí Dominique de Villepin odjíždí narychlo na návštěvu Angoly, Kamerunu a Guieny. Chce je přesvědčit, aby hlasovali proti britsko-americkému návrhu další rezoluce k Iráku.

Ten stanoví 17. březen jako poslední den, dokdy může Irák dobrovolně odzbrojit. Spojené státy se zatím mohou spolehnout kromě Británie na Španělsko a Bulharsko.

Podle analytiků citovaných agenturou Reuters může postoj dalších, zatím nerozhodnutých nestálých členů Rady bezpečnosti, ovlivnit slib americké ekonomické pomoci.

S útokem proti Iráku, pokud ho bude zaštiťovat rezoluce Rady bezpečnosti OSN, souhlasí většina Britů. Jestliže má ale k vojenskému zásahu dojít bez příslušné rezoluce, podporuje ho pouhých 15 procent obyvatel Velké Británie. Takové jsou výsledky nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, které dnes zveřejnil britský deník News of the World.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme