Diplomaté převzali první analýzy DNA pohřešovaných v Asii

Experti pražského Kriminalistického ústavu předali diplomatické službě ministerstva zahraničí tři profily DNA osob pohřešovaných v Thajsku. Údaje by mohly pomoci odborníkům stanovit identitu prvních tří Čechů pohřešovaných po nedávné katastrofě. Policejní genetici nyní čekají na vzorky od dalších postižených rodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šroubovice DNA | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Dva týdny po přírodní katastrofě v jihovýchodní Asii se jednoznačně ukazují největší problémy: Jsou to zničená infrastruktura, nedostupnost některých postižených oblastí a problémy při distribuci mezinárodní humanitární pomoci. Hrozí epidemie a nedostatek nezávadných potravin. Některé oběti byly pohřbeny bez identifikace a vzhledem k vysokým teplotám v oblasti se těla mrtvých rychle rozkládají. A navíc se v indonéském Acehu a na Srí Lance zvyšuje napětí kvůli sporům mezi vládou a separatisty.

Česko postrádá 13 občanů

Odborníci pražského Kriminalistického ústavu předali diplomatické službě ministerstva zahraničí tři profily DNA prvních tří Čechů pohřešovaných v Thajsku. Jak Českému rozhlasu potvrdil mluvčí ministerstva zahrničí Vít Kolář, mají pomoci expertům v Thajsku ověřit, zda mezi oběťmi katastrofy nejsou i další osoby z Česka. Zatím se oficiálně potvrdila jen smrt jediné ženy: "Vzorky DNA, které jsme získali od příbuzných pohřešovaných lidí v Thajsku budou příští týden předány prostřednictvím našeho velvyslanectví v Bankoku předány thajským úřadům, které mají identifikaci na starosti."

Podle Jiřího Koláře na seznamu pohřešovaných zůstává 13 lidí. Naše úřady se rozhodly, že po 14. osobě, která se na něm nově objevila v sobotu a která měla dvojí občanství, už dál pátrat nebudou. Zmíněný muž žil totiž dlouhodobě ve Švýcarsku a je na seznamu pohřešovaných této země.

Česká republika má téměř dva týdny po zemětřesení v jihovýchodní Asii silné podezření, že osm jejích občanů katastrofu nepřežilo.

Oficiálně potvrzena zůstává jediná česká oběť přírodní pohromy, celkem 13 občanů se z Asie dosud neozvalo svým blízkým či úřadům. Mezitím pokračují sbírky na pomoc postiženým. Na účtech českých nevládních organizací se už shromáždilo přes 160 milionů korun.

Na kontě libereckých záchranářů, kteří budou čtvrt roku pomáhat nemocným a zraněným dětem na postižené Srí Lance, jsou už 3 milióny korun. Díky solidaritě české veřejnosti se jim také podařilo shromáždit veškerý zdravotnický materiál, přístrojové vybavení pediatrické ambulance, potraviny a také humanitátní pomoc. První čtyři zdravotníci odlétají do jihovýchodní Asie. Zbytek týmu odcestuje v pátek. Bývalý český velvyslanec na Srí Lance Alexandr Vetengl jim tam pomůže vybudovat potřebné zázemí.

Na obnově Srí Lanky se budou podílet i nejmenší obyvatelé Děčína. Tamní dům dětí a mládeže bude vyrábět keramické plakety. Za padesát korun je bude prodávat organizace Adra. Peníze získané z prodeje pak skončí na kontě pro obnovu vytipované konkrétní školy na Srí Lance. Ředitel děčínského domu dětí Zdeněk Kult upřesnil, že keramickým plaketám vévodí symbol ostrova.

I po třinácti dnech od katastrofy byl nalezen živý člověk

Na Srí Lance, postižené na konci prosince po zemětřesení obřími mořskými vlnami, se podařilo zachránit dalšího člověka. Neuvěřitelných třináct dnů přežil starší muž zavalen sutinami domu v přístavním městě Gallase. Záchranáři ho měli původně za další z obětí řádění ničivé vlny tsunami, která se přehnala Indickým oceánem. Bezvládné tělo se ale nečekaně začalo hýbat.

Zachráněný muž nedokázal vysvětlit, jak se mu podařilo pod troskami domu v třicetistupňovém vedru přežít tolik dní. Byl dezorientovaný, nevěděl, co se kolem děje, s četnými zraněními je teď v nemocnici.

Jana Zemanová, Zuzana Gálová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme