Diplomaté Ruska a Gruzie se v Praze sejdou k 'tajné' usmiřovací schůzce

Rusko a Gruzie si daly schůzku v Praze. K tajnému jednání si vybraly jeden z nejmenovaných pražských hotelů. Cílem rozhovorů vysoce postavených diplomatů je urovnání vztahů mezi oběma zeměmi, které spolu svedly krátkou válku v létě 2008.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítěz gruzínských voleb Bidzina Ivanišvili | Foto: Efrem Lukatsky | Zdroj: ČTK

Rusko bude na schůzce zastupovat náměstek ministra zahraničí Grigorij Karasin a Gruzii Zurab Abašidze, zvláštní zmocněnec premiéra Bidziny Ivanišviliho.

Praha je pro ruskou diplomacii známé prostředí a podobné schůzky se v české metropoli odehrávají často. Ani Gruzie nic nenamítá proti České republice, která Tbilisi podporovala během konfliktu před pěti lety.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rusko a Gruzie si daly schůzku v Praze. Podrobnosti zjišťoval redaktor Martin Dorazín

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg uvedl, že témata, která projedná Gruzie s Ruskem na pražské schůzce, jsou výhradně věcí těchto dvou zemí. Česká republika podle něj na setkání spolupracovala a připravila podmínky pro jednání obou znepřátelených států.

„My tam nejsme přítomní, to je na ruské a gruzínské straně. My tady nabízíme jen pohostinství, protože na jedné straně jsme samozřejmě přátelé Gruzie a máme také spoustu vazeb na Ruskou federaci. Byli bychom šťastní, kdyby se konflikt vyřešil, poněvadž není dobré, když na světě jsou taková pnutí,“ řekl Schwarzenberg Českému rozhlasu během návštěvy Moldavska.

Obě země musí vyřešit praktické věci, jako je vzájemný obchod. Rusové touží po gruzínském víně nebo minerálkách, které se léta nesmějí dovážet. Gruzínci zase usilují o to, aby se otevřely hraniční přechody s Ruskem a aby znovu mohli létat do Moskvy.

Ačkoli se mluví o tajné schůzce, obě strany její konání potvrdily. Chtějí tak dát najevo, že mají vůli řešit své problémy.

Diplomatické kontakty Ruska a Gruzie umožnily loňské vládní změny v Tbilisi. V parlamentních volbách v říjnu zvítězila Ivanišviliho koalice Gruzínský sen, která porazila Sjednocené národní hnutí prezidenta Michaila Saakašviliho. Ten do té doby prosazoval tvrdý postup vůči Kremlu.

Martin Dorazín, Jaromír Marek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme