Diplomaté se vracejí do Tripolisu a otevírají zastupitelské úřady

Do libyjského hlavního města se přesunují politici prozatímní rady v Benghází a začínají se vracet i zahraniční diplomaté. Většina zemí kvůli válečnému konfliktu svá velvyslanectví uzavřela, teď znovu začínají fungovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnes klidnými ulicemi Tripolisu se ještě před několika dny nesl zvuk bojů | Foto: Martin Dorazín

Na nábřeží u náměstí Mučedníků posedává starší muž, který se ochotně dává do řeči:

„Jmenuji se Abdul a jsem domovníkem na německém velvyslanectví. Po dobu uzavření jsem tyto objekty hlídal a můžu zaručit, že se nic neztratilo ani nebylo poškozeno,“ ujišťuje s hrdostí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín sleduje v Tripolisu otevírání zahraničních ambasád

Spolková republika otevřela své velvyslanectví 25. září. Už na konci srpna začala fungovat francouzská ambasáda, přidaly se Itálie, Velká Británie, Írán, Polsko, Jižní Korea a Turecko.

V první dekádě října pak bude podle prvního náměstka ministra zahraničí Jiřího Schneidera znovuotevřeno i české velvyslanectví, kam se mají čeští diplomaté vrátit za pomoci Útvaru rychlého nasazení a dalších podpůrných složek.

Schneider si nemyslí, že by se Česká republika oproti jiným zemím nějak opozdila, úřady totiž prý otevírají nejdříve ty státy, které mají k dispozici vojenskou ochranu:

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider se vyjádřil k návratu českých diplomatů do Tripolisu

„My tam příslušnou bezpečnostní ochranu musíme dopravit a jsme v trochu jiné situaci, takže vůbec pozadu nejsme.“

Již v minulých týdnech se podle něj vrátil do Libye pracovník české diplomatické mise a prozkoumal, v jakém stavu se velvyslanectví nachází a zda nebyla budova během nepřítomnosti diplomatů poškozena.

Na diplomaty čeká spousta práce

„Ambasáda byla opuštěná, my jsme ale měli ve spolupráci s místními zajištěn základní přehled, takže víme, že se nic vážného nestalo,“ upřesňuje Schneider.

Přesto bude podle něj nutné vyhodnotit situaci a připravit určité úpravy, protože bezpečnostní situace v Tripolisu se změnila.

Na české velvyslanectví se má vrátit stejná sestava diplomatů, která tam dříve působila.

„Teď tam bude hodně práce. Účastníme se Skupiny přátel Libye, to je další zdroj informací. V New Yorku se sešla skupina zemí, která stojí o to podílet se na obnovení normálního života v Libyi. My jsme se zúčastnili a snažíme se vyhodnocovat situaci tak, aby tam společně s návratem našich diplomatů mohla už podruhé dorazit cílená humanitární pomoc,“ dodává Schneider.

Martin Dorazín, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme