Diplomaté usilují o vyřešení krize v Sýrii. Brahímí jedná v Pekingu, Francouzi zasedli s Rusy

Takřka po celém světě se dnes jedná o řešení syrské občanské války. Emisar OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdar Brahímí požádal Čínu o aktivnější diplomatické úsilí, které by směřovalo k řešení krize. Zástupci Francie zase o Sýrii debatují se členy ruské vlády. Mezitím agentury hlásí, že počet zabitých Syřanů přesáhl 36 tisíc.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní emisar Lachdar Brahímí a čínský ministr zahraničí Jang Ťie-čch' při jednání o řešení syrské krize

Mezinárodní emisar Lachdar Brahímí a čínský ministr zahraničí Jang Ťie-čch' při jednání o řešení syrské krize | Zdroj: Reuters

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius a ministr obrany Jean-Yves Le Drian zasedli k jednacímu stolu s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a ministrem obrany Anatolijem Serďukovem. Vyjednávací pozice Francouzů ale podle ředitele Ústavu mezinárodních vztahů Petra Druláka příliš silná není:

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Drulák hostem Světa o druhé na Rádiu Česko

„Otázka je, co mohou Rusům nabídnout, protože Rusko má v Sýrii své vojenské zájmy. Na druhé straně sami Rusové cítí, že ten režim je před zhroucením a že i v případě, pokud se režim udrží, hrozí dlouhodobá občanská válka, která ani jejich vojenských zájmům nesvědčí.“

Rusové podle něj proto musí sami na základě situace dospět k případnému přehodnocení své pozice k syrské krizi.

Mezinárodní emisar pro Sýrii Lachdar Brahímí vyjednává o řešení syrské krize v Pekingu. Na výraznou změnu čínského postoje k občanské válce v blízkovýchodní zemi ale podle Druláka příliš nadějí nemá.

„Jeho situace je velmi nelehká. Brahímí si je toho vědom. Na druhé straně těžko si představit, že by bylo možné vyřešit syrskou otázku bez podpory všech stálých členů Rady bezpečnosti. Cesta přesvědčování Číny a Ruska je v této situaci asi jediná možná,“ říká Drulák.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (OSDH) mezitím oznámila, že během občanské války v Sýrii zemřelo už více než 36 tisíc lidí. Konflikt má podle OSDH na kontě od loňského března, kdy začal, životy více než 25 tisíc civilistů, přes 9 tisíc vojáků a téměř 1300 dezertérů.

Boje neustaly ani po čtyři říjnové dny, na kdy je vyjednal emisar Brahímí. Zemřelo v nich přes 500 osob.

Matěj Skalický, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme