Ruská odveta: Vyhostíme stejný počet diplomatů jako Británie a její spojenci, oznámil Lavrov

Rusko v reakci na postup Velké Británie a jejích spojenců v případě otravy bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery vypoví stejný počet diplomatů, kolik jich dané státy vyhostily zpět do Ruska. Oznámil to ve čtvrtek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov s tím, že Rusko uzavře také americký konzulát v Petrohradě a předvolává si amerického velvyslance v Moskvě.

Moskva (Aktualizováno: 22:03 29. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

„Opatření budou reciproční. Zahrnují vyhoštění stejného počtu diplomatů a odvolání našeho souhlasu s činností generálního konzulátu Spojených států v Petrohradě," citovala agentura Reuters Lavrova.

NATO využívá český chemický průmysl. Látky typu Novičok v něm mají významné místo, tvrdí Moskva

Číst článek

Z šedesáti amerických diplomatů, které Rusko označilo za nežádoucí osoby, jich je podle Interfaxu 58 z velvyslanectví v Moskvě a zbývající dva z generálního konzulátu v Jekatěrinburgu.

Na odchod ze země mají čas do 5. dubna, uvedly ruské agentury. Ty také informovaly, že konzulát v Petrohradě by měl ukončit provoz do dvou dní.

Spojené státy kvůli útoku v Británii vyhostily 60 ruských diplomatů a nařídily uzavření ruského konzulátu v Seattlu. Česko vypovědělo tři ruské diplomaty. Celkem bylo z téměř tří desítek zemí vypovězeno přes 150 ruských diplomatů.

Česko vypovědělo tři ruské diplomaty, kterým dalo sedmidenní lhůtu na opuštění země. Z Lavrovova prohlášení vyplývá, že z Ruska bude muset do týdne odejít trojice českých diplomatů.

„Pokud jde o ostatní země, odpovíme zrcadlově," řekl podle TASS šéf ruské diplomacie.

Rusko varuje

Uzavření amerického konzulátu v Petrohradě se předpokládalo, protože tento krok ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi ministerstvo zahraničí doporučilo. O odvetných krocích nicméně rozhoduje výhradně prezident.

Zdravotní stav otrávené dcery agenta Skripala se rapidně zlepšil, je při vědomí a může mluvit

Číst článek

Obdobný reciproční krok již Rusko učinilo v případě Británie, která vypověděla krátce po Skripalově otravě 23 ruských diplomatů. Stejný počet Britů pak musel opustit britské zastoupení v Rusku.

Předvolaný americký velvyslanec v Rusku Jon Huntsman byl podle Lavrova varován, že pokud budou proti ruským diplomatickým misím v USA pokračovat nepřátelské kroky, odpoví Moskva vůči americkým zastoupením v Rusku stejně. Huntsman totiž hovořil o možnosti zmrazit ruský majetek v USA, což Rusko kritizovalo.

Organizace pro zákaz chemických zbraní

Na úterý Rusko požaduje kvůli případu Skripala svolání mimořádné schůzky Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), uvedl Reuters. TASS i další agentury ale uvádějí, že schůzka má být už v pondělí 2. dubna.

Moskva žádá o vyšetřovací spis a zdravotní dokumentaci Skripalové. Chce se zapojit do vyšetřování

Číst článek

„Abychom dosáhli normální konverzace a pravdy, formálně jsme navrhli krizové zasedání OPCW," řekl Lavrov. Dodal, že Rusko na zasedání hodlá položit otázky, které již vzneslo, ale na které dosud nedostalo ze Západu odpovědi.

„Doufám, že naši západní partneři se nebudou bránit otevřené konverzaci. V opačném případě to bude další potvrzení toho, že všechno, co se děje, je nepřípustná provokace," uvedl šéf ruské diplomacie.

Reakce USA

Spojené státy zvažují další kroky v reakci na čtvrteční oznámení Moskvy. Uvedlo to americké ministerstvo zahraničí.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová ve čtvrtek uvedla, že vyhoštění diplomatů z Ruska a uzavření konzulátu v Petrohradě je známkou toho, že „Rusko nemá zájem o dialog". Dodala, že krok Moskvy americkou diplomacii nepřekvapil. Podle ní ale nemá žádné opodstatnění.

Kauza Skripal

Londýn z útoku na Skripala obvinil Moskvu, ta to ale odmítá. List Financial Times s odvoláním na vysoce postaveného britského představitele informoval, že Británie svým spojencům po Skripalově otravě poskytla nebývalé množství zpravodajských informací včetně podrobné vědecké analýzy nervově paralytické látky použité při útoku.

Rusko plánuje zavřít americký konzulát v Petrohradu, píšou tamní média

Číst článek

Moskva si naopak stěžuje na to, že od Londýna žádné informace nemá. Ruští vyšetřovatelé nyní oficiálně požádali Británii o právní pomoc při vyšetřování otravy Julije Skripalové.

Nutnost zabývat se incidentem zdůvodňuje Moskva tím, že Skripalová má ruské občanství. Držitelem ruského pasu je podle dostupných informací i její otec, který má ovšem také britské občanství.

Informace o otravě Sergeje Skripala, který britské rozvědce vyzradil desítky ruských špionů v západní Evropě, za což byl v Rusku uvězněn a nakonec spolu s dalšími vyměněn za skupinu ruských špionů odhalených v USA, Moskva nepožaduje.

Nemocnice v Salisbury, která podle Reuters o Skripala a jeho dceru pečuje, ve čtvrtek oznámila, že zdravotní stav Skripalové se výrazně zlepšil a že v přímém ohrožení života již není. Později upřesnila, že je při vědomí a může mluvit. Skripal nadále zůstává v kritickém stavu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme