Diplomaté z Evropy zkoumají, jak se zbavit Klause

Britský nedělník Sunday Times v obsáhlé zprávě z bruselské centrály Evropské unie shrnuje reakce na požadavek českého prezidenta Václava Klause, týkající se Lisabonské smlouvy. V článku Bojana Pancevského cituje kromě jiných nejmenovaného německého diplomata, který se vyslovil pro odstranění politické moci českého prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezident Václav Klaus

prezident Václav Klaus | Foto: Tomáš Adamec

Němečtí a francouzští diplomaté prý zvažují dva způsoby, jak odstranit poslední překážku v ratifikaci Lisabonské smlouvy. Tuto překážku vytvořil český prezident Václav Klaus požadavkem na trvalou výjimku Česka z Listiny základních práv Unie.

Podle autora článku je jedním způsobem odvolání českého prezidenta z úřadu a druhým změna Ústavy České republiky, která by hlavě státu odebrala právo veta.

Noviny ale zároveň připomínají, že podle ústavy může být český prezident odvolán, pouze pokud spáchá velezradu.

Jak britskému nedělníku řekl nejmenovaný německý diplomat, pokud prezident brzdí demokratický proces a klade odpor rozhodnutí parlamentu stejně jako vůli lidí, pohybuje se za hranou zákona a bude muset čelit důsledkům.

Zpravodaj britského listu Sunday Times ještě tvrdí, že Klausův postup vede v Bruselu dokonce k zákulisnímu volání po vyloučení České republiky z Evropské unie. List také cituje českého senátora Jiřího Oberfalzera - podle něj francouzský prezident Nicolas Sarkozy už pohrozil Česku vyloučením z EU.

Nedělník Sunday Times, který ve své zprávě z Bruselu nejmenovaného německého diplomatu citoval, zastává stejně jako další tituly z vydavatelství uustralského mediálního magnáta Ruperta Murdocha spíš euroskeptická stanoviska.

Nicméně označil Václava Klause, pokud jde o Evropu za ,mavericka', tedy člověka zastávajícího nekonformní, a tak trochu extravagantní názory.

Britští diplomaté se k požadavku Václava Klause na dvouvětý dodatek k Lisabonské smlouvě zatím oficiálně nevyjádřili.

V jiné souvislosti požádal britský ministr zahraničí David Miliband šéfa opozice v britském parlamentu Davida Camerona, aby zveřejnil obsah svého dopisu českému prezidentovi Klausovi. V něm Cameron potvrdil, že případná příští britská konzervativní vláda vypíše referendum o Lisabonské smlouvě jen tehdy, nebude-li ratifikována ve všech 27 zemích Unie.

Ivan Kytka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme