Diplomatická krize Turecka a Izraele by mohla skončit

Izrael a Turecko se snaží po šestiměsíční diplomatické krizi urovnat vzájemné vztahy. Podle tureckých médií se v Ženevě sešli diplomaté z obou zemí a snažili se urovnat napjetí způsobené izraelským útokem na tureckou humanitární loď, která v květnu mířila do Gazy. Při zásahu zemřelo devět lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strategický Bosporský průliv v Istanbulu

Strategický Bosporský průliv v Istanbulu | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Turecko po Izraeli požaduje omluvu a finanční odškodnění pozůstalým obětí květnového útoku. Diplomaté teď podle tureckého deníku Hurriyet pracují na formulaci případné omluvy. Izraelský premiér Benjamin Netanyahu a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan ale odmítli jednání komentovat.

Média o oboustranné iniciativě mluví jako o takzvané Požárové diplomacii. Jak turečtí, tak izraelští politici chtějí údajně využít dobré atmosféry, která vznikla poté, co Turecko minulý týden pomohlo s hašením rozsáhlých požárů v Izraeli.

Podobnou usmiřovací politikou prošlo Turecko v roce 1999. Tehdy se po ničivém zemětřesení urovnaly vztahy s Řeckem, které se výrazně podílelo na záchranářských pracích.

Julie Urbišová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme