Diplomatická roztržka mezi Čínou a Japonskem se vyostřuje

Japonsko vyzývá vládu v Pekingu k uvážlivému postupu v současném sporu kvůli zadržení kapitána čínského plavidla. Peking už na protest pozastavil kontakty mezi oběma zeměmi na provinční i ministerské úrovni, v čínských městech se o víkendu konaly i protijaponské demonstrace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonsko

Japonsko | Foto: Emanuel Macoun

Peking se na jedné straně snaží uklidnit veřejné mínění, které je tradičně protijaponsky naladěné, resp. neztratit před ním tvář. Nutné je ale dodat, že komunistická vláda nacionalistické nálady dlouhodobě podporuje i vyvolává. Mnozí si určitě vzpomenou na bouři protijaponského hněvu v letech 2005 a 2006, kdy došlo i k útokům na japonské zastupitelské úřady v ČLR i japonské podniky.

Ostatně hlas lidu, který se v posledních letech projevuje především prostřednictvím internetu, stále více ovlivňuje rozhodování oficiálních míst, někdy dokonce i soudů. Mimochodem účastníci protijaponských demonstrací, které se uplynulý víkend konaly v řadě čínských měst i v Hong Kongu, se svolávali pomocí krátkých textových zpráv.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rober Mikoláš mluvil na Rádiu Česko o japonsko-čínském napětí

Na straně druhé se Peking snaží demonstrovat svou sílu, a to nejen hospodářskou tak i vojenskou. Lidová armáda je vyzbrojována nejmodernějšími zbraněmi, které jí mají zajistit nadvládu jak ve Východočínském, tak i Jihočínském moři, kde se nachází řada sporných ostrovů a území bohatých na nerostné suroviny.

Japonsko dnes oznámilo, že o přerušení kontaktů ho Peking zatím oficiálně neinformoval. Pokud se ale tato informace potvrdí, půjde podle premiérova mluvčího o politováníhodné rozhodnutí. Tokio v této souvislosti vyzývá Čínu, aby nepřipustila další eskalaci napětí.

Japonsko znovu zopakovalo, že nejde o politický akt, Peking zase trvá na okamžitém propuštění kapitána. Současné napětí tak vyvolává otázka nad další spoluprací obou zemí na mezinárodním poli.

Čínský prezident Chu Ťin-tao i japonský premiér Naoto Kan nyní míří do sídla OSN v New Yorku, nejvyšší představitel ČLR se má v listopadu zúčastnit výročního fóra organizace APEC v japonské Jokohamě a oba politici se mají ten samý měsíc setkat i na summitu G20 v jihokorejském Soulu.

Čínské ministerstvo zahraničí informovalo o pozastavení jednání mezi oběma zeměmi na provinční i ministerské úrovni poté, co japonský soud prodloužil zadržovanému kapitánovi vazbu. V několika městech navíc proběhla řada protijaponských demonstrací u příležitosti 79.výročí počátku invaze císařské armády do Číny.

Robert Mikoláš, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme