Diplomatické vztahy mezi Egyptem a Izraelem přerušeny

Egyptský prezident Husní Mubarak v souvislosti se stupňováním izraelského násilí vůči Palestincům odvolal egyptského velvyslance z Izraele. Informovala o tom egyptská tisková agentura MENA, která citovala ministra zahraničí Amra Músu. Dál tuto záležitost nehodlá komentovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z agenturní zprávy není jasné, zda je odvolání dočasné, nebo je to krok, který povede k přerušení izraelsko-egyptských vztahů navázaných v roce 1979. Egypt tehdy jako první arabská země podepsal se židovským státem mírovou smlouvu. Palestinský představitel Jásir Arafat zrušil kvůli „situaci v Gaze“ na dnešek plánovanou cestu do Egypta, kde se měl setkat s Mubarakem.

Při nočních srážkách přišli o život tři Palestinci. Izrael dnes také zablokoval dodávku pohonných hmot a dalšího zboží do pásma Gazy, kde žije přes milión Palestinců. Zablokovány jsou také hlavní silnice a pásmo je tak odděleno na dvě části.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme