Diplomatické zdroje ve Washingtonu popírají slib zrušení víz do 15. listopadu

Spojené státy dnes začínají zkoušet systém elektronického povolení pro cesty do Ameriky. Úspěšné fungování tohoto systému je jedním z předpokladů zrušení víz. Diplomatické zdroje Českého rozhlasu ve Washingtonu ale popřely, že by Američané vysloveně slíbili zrušit vízovou povinnost do 15. listopadu, jak informují dnešní Hospodářské noviny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pasová kontrola na letišti | Foto: Alexandr Pícha

"Konkrétní slib v žádném případě nepadl. Je možné, že to bude na přelomu října a listopadu, ale stejně dobře je možné, že to bude později," uvedl na dotaz Českého rozhlasu velmi dobře informovaný český diplomat.

"Informace, které české strana dostává z amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost, nejsou jednoznačné," dodal zdroj. Naše republika už s USA podepsala memorandum o porozumění, které vymezuje, za jakých podmínek zanikne stávající vízový režim a začne nový.

Právě dnes spouští Američané zkušební provoz systému elektronického povolení pro cesty do Spojených států, zvaného zkráceně ESTA. Jeho úspěšné fungování je jedním z předpokladů zrušení víz pro občany Česka, Slovenska a dalších středoevropských zemí. Technické problémy se nečekají, ale nelze je vyloučit.

Zatím budou zájemci internetový formulář vyplňovat jen dobrovolně, od 12. ledna pak bude jeho používání povinné pro všechny cestující do Spojených států ze zemí, které mají s USA bezvízový styk. Pak buď dostanou online povolení, nebo budou muset požádat o vízum.

Podle kritiků jde jen o elektronickou obdobu víza, pro americkou stranu je to něco zcela odlišného. Jisté je, že pokud Spojené státy skutečně zruší víza pro Čechy na přelomu října a listopadu, odpadne žadatelům o vstup do USA povinnost platit poplatek ve výši asi 2000 korun a také nutnost navštívit americké velvyslanectví v Praze.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme