Diplomatický spor o postup Ruska v Gruzii pokračuje

O situaci v Gruzii diskutovala na otevřeném zasedání Rada bezpečnosti OSN, namísto věcné diskuse ale zasedání skončilo ostrou výměnou názorů a vzájemným obviňováním. Řada členských států rady odsoudila rozhodnutí Moskvy uznat nezávislost Jižní Osetie a Abcházie, na což Rusko odpovědělo obviněním z předpojatosti a pokrytectví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hořící dům v gruzímské vesnici Revi v Jižní Osetii | Zdroj: ČTK

Ruský vyslanec při OSN Vitalij Čurkin ostře odmítnul obvinění Británie, Spojených států a Gruzie, že se Rusko svými kroky snaží změnit hranice kavkazské země. Podle něj jsou argumenty západních států neopodstatněné, vzhledem k tomu že sám Washington a jeho evropští spojenci podpořili nezávislost Kosova.

Ruský premiér Vladimir Putin předtím v rozhovoru pro americkou televizní stanici CNN obvinil Washington, že válku v Gruzii rozpoutaly Spojené státy. Podle jeho slov z ní má těžit jeden z kandidátů do listopadových prezidentských voleb. Spojené státy toto obvinění odmítly jako nesmyslné.

Diskutovalo se i ve Vídni. Gruzínská ministryně zahraničí Eka Tkešelašviliová na jednání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě obvinila Rusko a Osety z etnických čistek vůči Gruzínům žijícím v Jižní Osetii. Ruský velvyslanec v OBSE Anvar Asimov naopak z etnických čistek obvinil Tbilisi.

Rozhovory EU s Ruskem o strategickém partnerství možná budou pokračovat

Nesouhlas Evropské unie s ruským uznáním nezávislosti Abcházie a Jižní Osetie nemá zatím vliv na jednání o strategickém partnerství. V polovině září se mají znovu sejít ruští a unijní vyjednavači nad smlouvou, která má do budoucna upravit vztahy Unie s Ruskem.

Evropská unie zahájila jednání s ruskou stranou o dohodě o strategickém partnerství na konci června v sibiřském Chanty-Mansijsku. 4.července se konala první pracovní schůzka v Bruselu. Termín dalšího jednání 15. a 16.září zatím zůstává v platnosti. Potvrdil mluvčí Evropské komise Peter Power. Ale dodal: "Nemůžeme ale předjímat výsledky politických diskusí v příštím týdnu." V pondělí se sejde mimořádný summit Unie k situaci v Gruzii. V závěru týdne se setkají ministři zahraničí členských zemí na neformální schůzce v Avignonu. Politici chtějí přehodnotit vztahy Unie s Ruskem. Z několika zemí zazněly i návrhy na zavedení sankcí vůči Moskvě. Tento půlrok Unii předsedající Francie je ale nepokládá za dobrý nápad.

Projednat budoucnost vztahů Evropské unie a Ruska a také pomoc pro Gruzii má v pondělí mimořádný summit EU. Ruskou invazi do Gruzie již ostře odsoudilo NATO, načež vztahy aliančních spojenců a Moskvy ochladly. Nezávislost dvou gruzínských provincií, Jižní Osetie a Abcházie uznala Moskva v úterý.

Polsko a Pobaltí budu na summitu EU pro ostré stanovisko vůči Moskvě

Prezidenti Polska, Lotyšska, Estonska a zástupce nemocného prezidenta Litvy se v Tallinu dohodli, že společné stanovisko všech těchto zemí přednese na pondělním summitu Evropské unie polský prezident Lech Kaczyński. Ten v Tallinu konstatoval, že vývoj v Gruzii není přijatelný a že se stalo to, čeho se obával po uznání nezávislosti Kosova.

Polský prezident se domnívá, že přímým důsledkem je ruské uznání nezávislosti gruzínských provincií Jižní Osetie a Abcházie. Podobný názor má i Estonsko. Jeho delegace navrhne v pondělí, aby Evropská unie přehodnotila veškeré vztahy s Ruskem

Rusko včera utrpělo tězkou ránu od svých spojenců v Šanghajské organizaci pro spolupráci. Namísto očekávané podpory jeho postupu vůči Gruzii totiž zúčastněné země včetně Číny odsoudily použití síly a vyzvaly k respektování územní celistvosti každé země. Rusko se tak kvůli vojenskému zásahu z počátku měsíce, který odsoudila většina západních zemí, dostalo do ještě větší mezinárodní izolace.

Milan Kopp, Pavel Novák, Martin Dorazín, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme