Diplomatický spor o postup Ruska v Gruzii pokračuje
O situaci v Gruzii diskutovala na otevřeném zasedání Rada bezpečnosti OSN, namísto věcné diskuse ale zasedání skončilo ostrou výměnou názorů a vzájemným obviňováním. Řada členských států rady odsoudila rozhodnutí Moskvy uznat nezávislost Jižní Osetie a Abcházie, na což Rusko odpovědělo obviněním z předpojatosti a pokrytectví.
Ruský vyslanec při OSN Vitalij Čurkin ostře odmítnul obvinění Británie, Spojených států a Gruzie, že se Rusko svými kroky snaží změnit hranice kavkazské země. Podle něj jsou argumenty západních států neopodstatněné, vzhledem k tomu že sám Washington a jeho evropští spojenci podpořili nezávislost Kosova.
Ruský premiér Vladimir Putin předtím v rozhovoru pro americkou televizní stanici CNN obvinil Washington, že válku v Gruzii rozpoutaly Spojené státy. Podle jeho slov z ní má těžit jeden z kandidátů do listopadových prezidentských voleb. Spojené státy toto obvinění odmítly jako nesmyslné.
Diskutovalo se i ve Vídni. Gruzínská ministryně zahraničí Eka Tkešelašviliová na jednání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě obvinila Rusko a Osety z etnických čistek vůči Gruzínům žijícím v Jižní Osetii. Ruský velvyslanec v OBSE Anvar Asimov naopak z etnických čistek obvinil Tbilisi.
Rozhovory EU s Ruskem o strategickém partnerství možná budou pokračovat
Nesouhlas Evropské unie s ruským uznáním nezávislosti Abcházie a Jižní Osetie nemá zatím vliv na jednání o strategickém partnerství. V polovině září se mají znovu sejít ruští a unijní vyjednavači nad smlouvou, která má do budoucna upravit vztahy Unie s Ruskem.
Evropská unie zahájila jednání s ruskou stranou o dohodě o strategickém partnerství na konci června v sibiřském Chanty-Mansijsku. 4.července se konala první pracovní schůzka v Bruselu. Termín dalšího jednání 15. a 16.září zatím zůstává v platnosti. Potvrdil mluvčí Evropské komise Peter Power. Ale dodal: "Nemůžeme ale předjímat výsledky politických diskusí v příštím týdnu." V pondělí se sejde mimořádný summit Unie k situaci v Gruzii. V závěru týdne se setkají ministři zahraničí členských zemí na neformální schůzce v Avignonu. Politici chtějí přehodnotit vztahy Unie s Ruskem. Z několika zemí zazněly i návrhy na zavedení sankcí vůči Moskvě. Tento půlrok Unii předsedající Francie je ale nepokládá za dobrý nápad.
Projednat budoucnost vztahů Evropské unie a Ruska a také pomoc pro Gruzii má v pondělí mimořádný summit EU. Ruskou invazi do Gruzie již ostře odsoudilo NATO, načež vztahy aliančních spojenců a Moskvy ochladly. Nezávislost dvou gruzínských provincií, Jižní Osetie a Abcházie uznala Moskva v úterý.
Polsko a Pobaltí budu na summitu EU pro ostré stanovisko vůči Moskvě
Prezidenti Polska, Lotyšska, Estonska a zástupce nemocného prezidenta Litvy se v Tallinu dohodli, že společné stanovisko všech těchto zemí přednese na pondělním summitu Evropské unie polský prezident Lech Kaczyński. Ten v Tallinu konstatoval, že vývoj v Gruzii není přijatelný a že se stalo to, čeho se obával po uznání nezávislosti Kosova.
Polský prezident se domnívá, že přímým důsledkem je ruské uznání nezávislosti gruzínských provincií Jižní Osetie a Abcházie. Podobný názor má i Estonsko. Jeho delegace navrhne v pondělí, aby Evropská unie přehodnotila veškeré vztahy s Ruskem
Rusko včera utrpělo tězkou ránu od svých spojenců v Šanghajské organizaci pro spolupráci. Namísto očekávané podpory jeho postupu vůči Gruzii totiž zúčastněné země včetně Číny odsoudily použití síly a vyzvaly k respektování územní celistvosti každé země. Rusko se tak kvůli vojenskému zásahu z počátku měsíce, který odsoudila většina západních zemí, dostalo do ještě větší mezinárodní izolace.