Diplomatický tlak na Indii a Pákistán sílí

Vyhrocená situace mezi Indií a Pákistánem bude zřejmě dominovat bezpečnostní konferenci asijských států v kazašském Almaty. Její účastníci chtějí přesvědčit indického premiéra Atala Bihárího Vádžpejího k jednání s pákistánským prezidentem Parvízem Mušarafem. Hrozící konflikt mezi dvěma jadernými mocnostmi už přiměl USA, Británii, Kanadu i OSN, aby vyzvaly své lidi k opuštění regionu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

P. Mušaraf | Foto: ČTK/AP

Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf je připraven na dialog s lídrem Indie bez jakýchkoli podmínek. "Nemám žádné podmínky, jen aby Indie přistoupila na dialog. Jsem připraven k jednání kdykoliv, na jakémkoliv místě a na libovolné úrovni," uvedl v Almaatě pákistánský prezident, který se bude v Kazachstánu stejně jako indický premiér Vádžpejí účastnit asijského bezpečnostního summitu. Islamabád bude podle prezidenta Mušarafa dělat všechno proto, aby nedošlo k válce. "Jsem proti ní," uvedl prezident.

Pákistátnský lídr prý s nadějí očekává jednání s ruským prezidentem Putinem. Za důležitou označil skutečnost, že má Vladimir Putin blízké vztahy s Indií, což by podle Mušarafa mohlo mít podstatný význam. Indická strana zatím setkání Vádžpejí - Mušaraf odmítá. K odděleným rozhovorům by se s vůdci obou znepřátelených jaderných mocností měl odpoledne setkat také čínský prezident Ťiang Ce-min.

Jak uvádí zpravodaj Českého rozhlasu v Ruské federaci Petr Voldán, podle Moskvy Pákistán vyhrocuje konflikt svými nejnovějšími raketovými zkouškami. Ruský ministr obrany Igor Ivanov označil pákistánské testy raket za provokativní gesto a dodal, že to jenom vyprovokuje Dillí k adekvátním odvetným krokům. Kritizoval také pokračující pronikání ozbrojených teroristů z Pákistánu na území Indie. Podle něj jde o ozbrojence, kteří byli vytlačeni z Afghánistánu.

I bez použití jaderných zbraní může mít případný indicko-pákistánský konflikt vážné následky, zdůraznil ruský ministr obrany. Dodal, že se přiklání k závěrům některých zahraničních expertů, podle kterých by válka s použitím jaderných zbraní mohla přinést bezprostřední smrt až 12 milionům lidí.

Petr Voldán, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme