Discovery by měl odstartovat v úterý

Americká NASA stanovila nový termín vypuštění raketoplánu Discovery. Nový pokus by se měl uskutečnit příští úterý. Vedoucí celého projektu Bill Parsons tvrdí, že experti odhalili nejpravděpodobnější příčinu závady, která první start 13.července zmařila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Discovery před startem | Zdroj: ČTK

Mělo jít o první start raketoplánu od havárie raketoplánu Columbia, který se zřítil 1. února 2003 na zemský povrch při návratu do atmosféry.

NASA zrušila vypuštění Discovery kvůli závadě na ukazateli paliva, který signalizoval menší zásobu pohonných hmot, než byla ve skutečnosti. Na správném hlášení stavu paliva přitom závisí zastavení motorů při výstupu komplexu do kosmu.

Po vypuštění paliva, kapalného vodíku a kyslíku, začal vadný senzor opět normálně fungovat. "Myslím, že jsme objevili nejpravděpodobnější příčiny," řekl Parsons na tiskové konferenci na Mysu Canaveral po celodenním zasedání vedoucích činitelů NASA. Připustil, že odborníci stále neví přesně, v čem chyba spočívala.

NASA bojovala s novým termínem startu. Kdyby se nepodařil do konce července, musela by Discovery zůstat na Zemi až do září, kdy opět budou vhodné podmínky pro start za denního světla. To je potřeba kvůli pořízení kvalitních snímků, na nichž by se mohlo určit případné poškození tepelného štítu raketoplánu.

Právě narušení ochranného pláště částí izolace z přídavné nádrže způsobilo havárii raketoplánu Columbia, při níž zahynulo všech sedm členů posádky. Fotografování a natáčení startu více než 100 kamerami je jedním z opatření, která NASA přijal, aby se předešlo opakování katastrofy.

Jedním z hlavních úkolů vesmírné mise Discovery je prověřit dodatečné bezpečnostní úpravy. Kromě toho má obnovit spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS), kterou od února 2003 zásobují výhradně ruské dopravní rakety.

Regina Prouzová-Květoňová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme