Discovery je připraven na úterní start

V Kennedyho vesmírném středisku na Floridě probíhá odpočítávání startu raketoplánu Discovery se sedmičlennou posádkou. NASA chce obnovit po dvou a půl letech od havárie Columbie lety raketoplánů i přesto, že se jí nepodařilo uspokojivě vyřešit záhadu selhávajícího čidla v palivové nádrži, který způsobil zrušení minulého startu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Discovery před startem

Discovery před startem | Zdroj: ČTK

Raketoplán, jehož start je napjatě očekáván i sledován experty i fanoušky po celém světě, je připraven na rampě na floridském Mysu Canaveral. Start je naplánován na úterý 10:39 místního času (16:39 SELČ).

NASA bude při plnění hlavní nádrže kapalným vodíkem sledovat čtyři čidla, která by měla krátce po startu Discovery zabránit tomu, aby došel kapalný vodík a poškodily se motory. Podle předpisů musí pracovat normálně všechna čtyři čidla na dně palivové nádrže s vodíkem.

Čidlo číslo dvě selhalo při minulé pokusu o start 13. července. Technici nyní mimo jiné prohodili kabely mezi senzorem číslo dvě a číslo čtyři. Pokud bude při plnění nádrže reagovat jen jedno z těchto čidel, dostane Discovery zelenou i přesto, že bude spolehnutí jen na tři ukazatele ze čtyřech.

V případě, že by stalo cokoliv jiného, může být start raketoplánu opět odložen. I pokud vše půjde dobře po technické stránce, neznamená to ale ještě, že Discovery nakonec opravdu odstartuje. O víkendu meteorologové uvedli, že mají obavy z počasí. Riziko, že budou panovat špatné povětrnostní podmínky, je podle expertů asi 40 procent.

Na vypuštění Discovery má však NASA pouze týden, další startovací okno se otevře až v září. Raketoplán má v kosmu podle plánu strávit přibližně 12 dní. Kromě testování nových přístrojů a bezpečnostních opatření, která byla zavedena po katastrofě Columbie, je cílem i dopravení zásob na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Zásobování stanice bylo od havárie Columbie pouze na ruských kosmických lodích.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme