Finsko 3:0 Česko

Discovery měl při startu tři drobné problémy

Start raketoplánu Discovery zřejmě nebyl tak bezproblémový, jak se původně zdálo. Jedna z kamer umístěná na hlavní palivové nádrži totiž ukázala odlétávající úlomky, z krytu podvozku raketoplánu také odpadla část destičky žárové izolace. Přesto se zdá, že stroj funguje jak má. Po zkušenostech s opomenutími, která vedla ke katastrofě Columbie, nechce NASA nic zanedbat a pečlivě zkoumá možné dopady drobných nehod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

videozáznam startu Discovery | Zdroj: ČTK

Raketoplán Discovery pilotovaný Jamessem Kellym dosáhl pod velením Eileen Collinsové po startu z Floridy oběžné dráhy podle plánu za necelých devět minut.

Ve čtvrtek by se mělo kosmické plavidlo připojit k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), nyní je ale nejdůležitější prověřit stav tepelné ochrany, která zaručí za 11 dní úspěšný návrat na Zem.

Start sledovalo více než 100 kamer, z toho jedna byla umístěna na přídavné palivové nádrži, aby natáčely případné poškození Discovery. Po vyhodnocení všech záběrů pak NASA došla k závěru o třech lehčích incidentech.

Ředitel operací raketoplánu John Shannon v noci na dnešek oznámil, že na hraně krytu předního podvozku došlo k odloupnutí části destičky žárové izolace, od raketového motoru odpadl dvě minuty po startu kus materiálu, který však nezasáhl trup raketoplánu, a do vnější nádrže s palivem narazil pták.

Poškozená část izolace bude nyní podle Shannona co nejpodrobněji prozkoumána. Kamery, které poškození zachytily, ale nejsou tím nejdůležitějším zdrojem informací. Čtvrtý den letu, tedy po plánovaném připojení k mezinárodní vesmírné stanici ISS, by mělo být poškození prozkoumáno laserovým paprskem.

Situaci NASA bere vážně, protože právě poškození destiček žárové izolace na levém křídle raketoplánu Columbia způsobilo před dvěma a půl roky katastrofu, při níž zahynulo všech sedm členů posádky.

Laserová procedura je jednou z nových opatření, které NASA po katastrofě Columbie zavedla. Pokud by byly na raketoplánu zjištěny škody, kosmonauti by se je nejprve pokusili opravit sami novými postupy, které i tak chtějí otestovat později během letu.

Naproti tomu se v minulosti již několikrát raketoplány vrátily z mise s lehce poškozenými destičkami tepelné izolace. V případě nouze by také posádka Discovery mohla zůstat na mezinárodní vesmírné stanici ISS, k níž letí, a počkat tam na jiný raketoplán, který by ji přivezl zpět na Zem.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme