Discovery odstartuje nejdříve v neděli

Technici z americké vesmírné agentury NASA usilovně pracují na zjišťování, proč jedno z čidel v hlavní palivové nádrži vypovědělo před středečním plánovaným startem službu. Vedení letů odložilo rozhodnutí o termínu dalšího pokusu na dnešek. Nejbližší možný start raketoplánu Discovery je v neděli ve 20:14 SELČ.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Discovery před startem

Discovery před startem | Zdroj: ČTK

Raketoplán zůstává na startovací rampě a sedmičlenná posádka neopustila chráněné prostředí Kennedyho vesmírného centra, aby byla připravena na brzký start. Ale jen největší optimisté věří, že se Discovery podaří připravit na nedělní startovací okno.

Odborníci z NASA a společností, které s kosmickou agenturou spolupracují, stále analyzují, proč jedno z vypínacích čidel vysílalo do hlavního počítače chybné údaje. Senzoru ukazoval nízkou hladinu tekutého vodíku, zatímco nádrž byla plná paliva.

Nedělní start by se mohl uskutečnit pouze tehdy, pokud by se při opravě čidla v palivové nádrži našly přerušené kabely. Pokud se závadu kontrolou kabelů odstranit nepodaří, budou muset technici prověřit elektronické zařízení umístěné v motoru raketoplánu, na něž jsou senzory napojené.

Po vypuštění paliva začal vadný senzor opět normálně fungovat, což podle NASA odstranění závady ještě komplikuje. Po desetiletí programu letů raketoplánů se čidla nikdy neporouchala, až teprve letos v dubnu dvě selhala při testovacím plnění. Nádrž poté byla i z jiných důvodů vyměněna.

Mise, která má prověřit bezpečnostní procedury a dopravit zařízení a materiál na Mezinárodní kosmickou stanici, nepoletí, dokud nebudou všechna čtyři čidla na dně nádrže s tekutým vodíkem v pořádku. NASA přitom bojuje s časem.

Když se nepodaří vypustit Discovery do konce července, musí zůstat na Zemi až do září, kdy opět budou vhodné podmínky pro start za denního světla. To je potřeba kvůli pořízení kvalitních snímků, na nichž by se mohlo určit případné poškození tepelného štítu raketoplánu.

Právě narušení ochranného pláště částí izolace z přídavné nádrže způsobilo havárii raketoplánu Columbia, při níž v únoru 2003 zahynulo všech sedm členů posádky. Fotografování a natáčení stratu více než 100 kamerami je jedním z opatření, která NASA přijal, aby se předešlo opakování katastrofy.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme