Discovery se odpojil od ISS a vyrazil k Zemi

Americký raketoplán Discovery se dnes dopoledne odpojil od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a vydal se na cestu zpět na Zemi. NASA ve čtvrtek rozhodla, že se plavidlo může bezpečně vrátit a kosmonauti už nemusí provádět ve vesmíru další opravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

připojovací manévr Discovery | Zdroj: ČTK

Odpojení raketoplánu, na jehož palubě je šest amerických kosmonautů a jeden japonský astronaut, se uskutečnilo v 09:24 SELČ nad jižními oblastmi Tichého oceánu západně od Chile.

Po odpojení raketoplán nejdříve podle předem stanoveného plánu obletí Mezinárodní vesmírnou stanici a pořídí snímky ISS ze všech stran. Podobnou dokumentaci provedli Američané naposledy v listopadu roku 2002, kdy ISS navštívil raketoplán Endeavour.

Po obletu Discovery zapne dva malé motory a postupně změní orientaci a nasměruje se na sestupnou orbitální dráhu. Na Mezinárodní vesmírné stanici zůstali jen dva kosmonauti Rus Sergej Krikaljov a Američan John Phillips.

Raketoplán by měl podle plánu přistát na mysu Canaveral v pondělí v 10:37 SELČ. NASA počítá i s tím, že v případě nevyhovujícího špatného počasí by se přistání mohlo uskutečnit na letecké základně Edwards v Kalifornii.

Další raketoplán by mohl podle včerejšího prohlášení řídícího střediska v Houstonu odstartovat do vesmíru 22. září. Nezbytnou podmínkou ale je podrobné objasnění příčin poškození vnějšího krytu palivové nádrže. Poškozený kus izolace z vnější palivové nádrže totiž způsobil zkázu raketoplánu Columbia v únoru 2003.

Úlomek izolační pěny poškodil tepelnou izolaci Columbie natolik, že ji žár při návratu na Zem roztrhal. Problém odpadávajících kusů nádrže se opakoval i při startu Discovery, ale kosmonauti během pobytu na ISS závady při výstupu do vesmíru opravili. Tuto opravu lodi označili odborníci za bezprecedentní.

Regina Prouzová-Květoňová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme