Discovery se spojil s vesmírnou stanicí

Americký raketoplán Discovery se krátce po třinácté hodině na oběžné dráze kolem Země spojil s Mezinárodní vesmírnou stanicí. Jde o první setkání raketoplánů od listopadu 2002 a možná také na nějakou dobu poslední. NASA totiž kvůli problémům provázejícím úterní start lety těchto strojů pozastavila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

připojovací manévr Discovery

připojovací manévr Discovery | Zdroj: ČTK

Discovery předvedl před připojením ke stanici unikátní manévr. Velitelka Eileen Collinsová a pilot James Kelly raketoplán přiblížili na vzdálenost zhruba 200 metrů a poté ho nechali pomalu otáčet o 360 stupňů kolem osy.

Dvoučlenná posádka ISS během manévru pořídila snímky stroje, které budou zaslány na Zem. Experti pomocí snímků analyzují případné škody, které na lodi mohly během úterního startu vzniknout. Vše se zdá být v pořádku, řekl šéf NASA Michael Griffin.

Krátce před 15. hodinou našeho času se otevřel spojovací tunel a usmívající se posádky, které spolu několik hodin hodin komunikovaly pomocí techniky, se setkaly tváří v tvář. Kromě obligátního potřásání rukama přišla na řadu i konverzace a úsměvy do kamer, které ojedinělé setkání zaznamenávaly.

Možná však jde o poslední podobné setkání na dlouhou dobu. NASA totiž oznámila, že pozastavuje další lety raketoplánů, dokud nebudou vyřešeny příčiny odloupnutí destičky žárové izolace při úterním startu. Právě poškození izolace na raketoplánu Columbia způsobilo před dvěma a půl roky katastrofu, při níž zahynulo všech sedm členů posádky.

V reakci na to NASA pozastavil lety raketoplánů, které byly poprvé obnoveny úterním vypuštěním Discovery. Na ISS bude během týdenního spojení přeneseno 15 tun potravin a materiálu, které už orbitální stanice nutně potřebovala. Po havárii Columbie byla totiž ISS zcela závislá pouze na dodávkách ruských lodí.

Martin Hromádka, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme