Žena vydělávala méně než její mužští kolegové. SpaceX čelí žalobě za diskriminaci, vinu však popírá

Bývalá zaměstnankyně vesmírné společnosti SpaceX firmu zažalovala kvůli nižším mzdám žen. Ashley Foltzová, která v podniku miliardáře Elona Muska pracovala jako inženýrka, říká, že ročně vydělávala 92 000 dolarů (2,1 milionu Kč), zatímco její mužští kolegové s podobnou kvalifikací a úkoly dostávali 115 000 dolarů (2,7 milionu Kč).

Los Angeles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elon Musk

Zaměstnanci Muska opakovaně obviňují, že ve svých zařízeních nezabránil rasovému a sexuálnímu obtěžování (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Kalifornské zákony zakazují zaměstnavatelům platit zaměstnancům méně než jejich kolegům, kteří vykonávají „v podstatě podobnou práci“, a to na základě jejich pohlaví, rasy nebo etnického původu.

Foltzová uvedla, že nesoulad mezi mzdami mužů a žen zjistila, když společnost SpaceX zveřejnila nabídku pracovních míst pro inženýry s platovým rozpětím 95 000 až 115 000 dolarů.

Letos vstoupil v platnost kalifornský zákon o „transparentnosti mezd“, který zaměstnavatelům ukládá povinnost zveřejňovat v nabídkách pracovních míst platové rozpětí. Žena ve své stížnosti uvádí, že jí zaměstnavatel mzdu zvedl na 95 000 dolarů až poté, co byl nucen informaci o odměňování uvést v pracovních nabídkách.

Agentura AFP zažalovala Twitter kvůli platbám za šíření obsahu. Je to bizarní, kritizuje Musk

Číst článek

Foltzová tvrdí, že společnost SpaceX přijímá ženy a příslušníky menšin na nižší pozice, aby tak ospravedlnila jejich nižší mzdy. Muže a bílé zaměstnance pak podle ní povyšuje častěji než ostatní pracovníky, čímž se rozdíly v odměňování ještě prohlubují.

Tato v úterý podaná žaloba je poslední v řadě obvinění společností vlastněných nebo vedených Muskem z diskriminace v zaměstnávání. Americké ministerstvo spravedlnosti podalo v srpnu stížnost, v níž obvinilo SpaceX, že odmítá zaměstnávat uprchlíky a azylanty, kteří nemají americké občanství. SpaceX pochybení popřela a minulý měsíc podala protižalobu s cílem zablokovat vládní žalobu.

Výrobce elektromobilů Tesla, kde je Musk generálním ředitelem, opakovaně obviňují zaměstnanci a vládní agentury, že ve svém závodě v kalifornském Fremontu a v dalších zařízeních nezabránil rasovému a sexuálnímu obtěžování. A společnost X, dříve známá jako Twitter, čelí řadě žalob, podle nichž diskriminovala ženy, starší pracovníky a pracovníky se zdravotním postižením, když ji Musk loni převzal a propustil polovinu jejích zaměstnanců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme