Diskuse kolem statusu zajatců na Guantanámu

Skupina amerických kongresmanů ukončila návštěvu tábora s afghánskými zajatci na americké základně v zálivu Guantanámo na Kubě. Šéf diplomacie USA Colin Powell údajně požaduje pro zajatce status válečných vězňů. Zpravodajka Českého rozhlasu ve Spojených státech Olga Krupauerová z Washingtonu dodává, že dvě desítky převážně republikánských kongresmanů po prohlídce prohlásily, se zajatci je zacházeno dobře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americká základna Guantanamo na Kubě | Foto: US NAVY

"Dostávají dostatek potravin i lékařskou péči. Skupina kongresmanů se nicméně vyjádřila proti požadavku amerických spojenců, aby byl zajatcům přiznán status válečných vězňů, který by jim zajistil práva v duchu Ženevských úmluv."

Naše zpravodajka také připomíná, že americké úřady zahájily vyšetřování téměř 160 členů Talibanu a Al-Káida, kteří jsou vězněni v provizorních celách. Deník The Washington Times píše, že šéf americké diplomacie Colin Powell nesouhlasí s postojem prezidenta George Bushe a v memorandu Bílému domu požaduje pro zajatce status válečných vězňů. Rada pro bezpečnost Bílého domu má o Powellově stanovisku jednat v pondělí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O.Krupauerová: Kongresmani na Guantanámu

Mnozí zajatci z války v Afghánistánu se pravděpodobně budou moci vrátit domů. Takový názor po prohlídce základny Guantánamo vyslovil dokonce republikánský senátor James Inhofe z Oklahomy.

Organizace pro ochranu lidských práv a některé evropské státy v posledních dnech kritizovaly USA za to, že vězňům odmítají přiznat status válečných zajatců, a za podmínky panující na základně.

Americký prezident George Bush v sobotním pravidelném rozhlasovém projevu zdůraznil, že boj proti terorismu zahájily USA v Afghánistánu, ale tam neskončí. "Amerika se nezastaví, dokud nebude vypátrána a poražena každá teroristická skupina ve světovém měřítku," řekl Bush, který chce v příštím roce zvýšit vojenské výdaje USA o 48 miliard dolarů, což je největší růst za posledních 20 let.

Milan Kopp, Olga Krupauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme