Diskuse o platech europoslanců pokračuje

Europoslanci budou prozatím dál placeni jako doposud. Tedy svými státy. Stejně jako jejich kolegové ve vlastních národních parlamentech. V Radě Evropské unie totiž skončil neúspěchem pokus prosadit kompromisní status poslanců Evropského parlamentu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: Alena Palečková

Ten předpokládal, že do budoucna budou mít všichni stejný plat, a to 8600 eur, což je v přepočtu zhruba 270 000 korun. Jak informuje z Bruselu naše zpravodajka Pavla Kvapilová, proti se ale postavily Německo, Francie, Rakousko a Švédsko.

Zřejmě největší výhrady má Německo, které je čistým plátcem evropského rozpočtu. Podle Berlína by byl celý balík velmi drahý. Švédsku se nelíbí, že by jednotný plat měl být tak vysoký a o výši mzdy polemizuje také Rakousko.

A Praha? - "My podporujeme irské předsednictví, které říká, že plat evropského poslance má být ve výši poloviny platu evropského soudce, což bylo 8 670 eur. K dohodě nedošlo. O té věci se bude dále jednat," říká ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Návrh se teď vrátí do Evropského parlamentu. Diplomaté mají vesměs za to, že bude velmi těžké stihnout věc do červnových voleb vyřešit. Než se to povede, bude pokračovat stávající systém, kdy jsou v platech obrovské rozdíly. Například italští europoslanci berou kolem 12 000 eur což je mzda 4x vyšší než ta, kterou za stejnou práci dostávají Španělé.

Milan Kopp, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme