Diskuse o pomoci Íránu neutichá

Z asi 90 procent území íránského města Bám, které 26. prosince zničilo silné zemětřesení, se již podařilo odklidit těla mrtvých. Protože naděje na záchranu živých je už minimální, z Bámu dnes odcestovaly další tři záchranářské týmy a zůstává jich zde už jen sedm.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

následky íránského zemětřesení | Foto: EPA

Humanitárních úkolů se v Íránu ujali navzdory napjatým americko-íránským vztahům i Američané. Přesto se při dnešních svátečních modlitbách z mnoha mešit, včetně bámské, ozývala kritika USA.

"Děkuji cizincům, kteří nám přijeli pomoci. Doufám, že jednoho dne utneme ruce americkým i izraelským utlačovatelům, těm válečníkům, kteří okupují Irák a Palestinu. Nahradíme je rukama, ochotnýma nabídnout pomoc, přátelství a humanitu," řekl hodžatolistlám Asghar Askarí v mešitě, která v Bámu stále stojí, ačkoli okolní domy se sesuly.

Ajatolláh Ahmad Džanatí při modlitbě v Teheránu obvinil USA, že se pokoušejí ze situace těžit. Mullláh v Komu řekl, že Íránci "nenávidí aroganci Američanů a že jsou přesvědčeni, že Američané do Íránu nepřijeli z humanitárních důvodů, nýbrž kvůli špionáži".

USA sice na tři měsíce zmírnily sankce, aby urychlily finanční pomoc Íránu, ale prezident George Bush, který Írán řadí k takzvané ose zla, ve čtvrtek zopakoval, že Írán musí "naslouchat těm, kdo už dlouho čekají na svobodu, musí vydat vězněné členy Al-Káidy a upustit od vývoje jaderných zbraní". Na povolení Teheránu přicestovat do Íránu čekala v USA delegace vysokých představitelů, které měla vést senátorka Elisabeth Doleová a nejmenovaný člen Bushovy rodiny. Podle nejnovějších informací však Teherán návštěvu této humanitární mise prozatím odmítl.

"Íránci nám dnes odpověděli, že vzhledem k současné situaci v Bámu a všemu tomu, co se tam teď děje, by bylo lepší takovou návštěvu dočasně odložit. Proto nebudeme v přípravách této cesty zatím pokračovat," řekl novinářům mluvčí ministerstva zahraničí Adam Ereli.

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme