Diskuse o pomoci Íránu neutichá
Z asi 90 procent území íránského města Bám, které 26. prosince zničilo silné zemětřesení, se již podařilo odklidit těla mrtvých. Protože naděje na záchranu živých je už minimální, z Bámu dnes odcestovaly další tři záchranářské týmy a zůstává jich zde už jen sedm.
Humanitárních úkolů se v Íránu ujali navzdory napjatým americko-íránským vztahům i Američané. Přesto se při dnešních svátečních modlitbách z mnoha mešit, včetně bámské, ozývala kritika USA.
"Děkuji cizincům, kteří nám přijeli pomoci. Doufám, že jednoho dne utneme ruce americkým i izraelským utlačovatelům, těm válečníkům, kteří okupují Irák a Palestinu. Nahradíme je rukama, ochotnýma nabídnout pomoc, přátelství a humanitu," řekl hodžatolistlám Asghar Askarí v mešitě, která v Bámu stále stojí, ačkoli okolní domy se sesuly.
Ajatolláh Ahmad Džanatí při modlitbě v Teheránu obvinil USA, že se pokoušejí ze situace těžit. Mullláh v Komu řekl, že Íránci "nenávidí aroganci Američanů a že jsou přesvědčeni, že Američané do Íránu nepřijeli z humanitárních důvodů, nýbrž kvůli špionáži".
USA sice na tři měsíce zmírnily sankce, aby urychlily finanční pomoc Íránu, ale prezident George Bush, který Írán řadí k takzvané ose zla, ve čtvrtek zopakoval, že Írán musí "naslouchat těm, kdo už dlouho čekají na svobodu, musí vydat vězněné členy Al-Káidy a upustit od vývoje jaderných zbraní". Na povolení Teheránu přicestovat do Íránu čekala v USA delegace vysokých představitelů, které měla vést senátorka Elisabeth Doleová a nejmenovaný člen Bushovy rodiny. Podle nejnovějších informací však Teherán návštěvu této humanitární mise prozatím odmítl.
"Íránci nám dnes odpověděli, že vzhledem k současné situaci v Bámu a všemu tomu, co se tam teď děje, by bylo lepší takovou návštěvu dočasně odložit. Proto nebudeme v přípravách této cesty zatím pokračovat," řekl novinářům mluvčí ministerstva zahraničí Adam Ereli.