Kauza Babčenko? Podle velvyslance důkaz hybridní války. Novinářce Procházkové vadí teatrálnost

Po odhalení okolností vraždy−nevraždy novináře Arkadije Babčenka byl zatím na 60 dní poslán za mříže organizátor jeho vraždy. Proč ale tajná Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) vůbec operaci zveřejnila? To je základní otázka, na kterou ovšem chybí odpověď.

Audio Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arkadij Babčenko v Praze | Zdroj: Facebook/Arkadij Babčenko

Podle velvyslance Ukrajiny v ČR Jevhena Perebyjnise operace tajná byla, ale ve chvíli dopadení organizátora z ní mohla být část prozrazena. „Cílem bylo dostat přesvědčivé důkazy, že v tom má konkrétní organizátor a objednavatel prsty. SBU takové důkazy má, ale určitě je nezveřejní na nějaké tiskové konferenci,“ vysvětluje velvyslanec pro Český rozhlas Plus. Vyšetřování prý pokračuje a veřejnost se brzy dozví více.  

Přehrát

00:00 / 00:00

Další díl kauzy Babčenko

„Ten čas jistě přijde. Nikdo tady snad ani nepochybuje o tom, že zájem odstranit novináře mělo právě Rusko. Přece dostával výhružky, kvůli kterým musel utéct ze země. Nešlo o fingovanou, ale o reálnou hrozící vraždu. A nejsou na stole ani žádné pochybnosti o zemi, ve které samotní objednavatelé žijí,“ říká.

Hybridní válka pokračuje

Falešná krev a díry od kulek jako ve filmu. V márnici jsem vstal z mrtvých, popsal Babčenko

Číst článek

„Případ Babčenko je ale dalším důkazem, že Rusko vede hybridní válku nejen s Ukrajinou, ale s celým světem,“ doplňuje. „Je to celý řetězec zločinů, od kauzy Skripalových až po sestřelení dopravního letadla MH17 na Ukrajině. To všechno jsou články jednoho řetězce,“ tvrdí velvyslanec.

Proč Ukrajincům nevěříme?

Nejvíc mně vadí ta teatrálnost, se kterou se celá věc zveřejnila. To je největší vada celé kauzy Babčenko,“ říká novinářka Petra Procházková.

„Nejlepší by bylo, kdyby se důkazy z vyšetřování veřejnosti předkládaly průběžně. Tak, jak to půjde,“ komentuje kauzu novinářka Petra Procházková. „Panuje tady obrovská nedůvěra. Přitom když si ale srovnáte postup ukrajinských tajných služeb s těmi britskými, tak je hodně podobný. Alespoň podle mne,“ dodává.

Podle novinářky, která se v postsovětském prostoru pohybuje už léta, se teď objevily další informace.

„Je to jméno Jevgenije Pivovarova, což je člověk, který je napojený na soukromé ruské bezpečnostní služby, ale taky na ruské podniky, které mají spojení s Ukrajinou. Stát by měl za organizací této akce na likvidaci novináře.“ Zveřejněním jeho jména se prý ukrajinská strana snaží dokázat, že ví více, než zatím zveřejnila.  

Věra Luptáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme