Distribuce humanitární pomoci pro jihovýchodní Asii vázne

Na 146 tisíc vzrostl oficiální počet obětí nedělní přírodní katastrofy v jihovýchodní Asii. V oblasti se stále pohřešují tisíce cizinců. Naděje, že se je podaří najít živé, den ode dne klesá. Obzvlášť kritická je situace v Indonésii - úřady tam potvrdily 100 tisíc mrtvých. Do oblasti nepřestává proudit mezinárodní pomoc. Jenže vázne její další distribuce. Chybí pohonné hmoty do vozů, které by materiál z letišť rozvezly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

humanitární pomoc

humanitární pomoc | Foto: EPA

Ze Srí Lanky telefonuje zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Robert Mikoláš: "Naprosto selhává koordinace zahraniční humanitární pomoci. V metropoli Colombu je jí sice dostatek, ale distribuce na východní a jižní pobřeží vázne. Vláda Srí Lanky požádala o další pomoc. Nepřehledná je situace na Maledivách, kde je dosud potvrzeno na 70 mrtvých. Na souostroví chybí léky a s některými ze 200 ostrovů se stále nedaří navázat kontakt."

Na nutnost lépe zorganizovat pomoc poukázal i generální tajemník OSN Kofi Annan. Úsilí o záchranu přeživších podle něj nebude snadné: "Nyní je naprosto nezbytné koordinovat pomoc. To, jak bude dobře mezinárodní komunita schopna spolupracovat s postiženými zeměmi, rozhodne, jak úspěšně se budeme vyrovnávat s následky katastrofy - krátkodobými i dlouhodobými."

Obzvlášť kritická zůstává situace v Indonésii - úřady tam potvrdily 80 tisíc mrtvých. Do mnoha odlehlejších oblastí v provincii Aceh ještě ale záchranáři nedorazili. Jak v rozhovoru pro BBC uvedl jeden z místních lékařů Francis Soew-Cheon, zdravotníci nezvládají ošetřovat zraněné: "V tuhle chvíli dokážeme obrazně řečeno jen pokrýt vrchol ledovce. Přiváží nám sem lidi z vnitrozemí. Zatím jsme se ještě nedostali na pobřeží. Tam je mnohem víc těl a nemocných lidí, kteří čekají, až je někdo převeze."

Evropa ztrácí naději v nalezení dalších pohřešovaných

V řadě evropských zemí dnes budou vlát smuteční vlajky. Podle odhadů až několik tisíc evropských turistů se ze své dovolené v Thajsku i na dalších místech jihovýchodní Asie už nevrátí. Naděje, že se mezi pohřešovanými v postiženém regionu najduo ještě živí, pohasíná i ve Skandinávii. Jak uvádí naše spolupracovnice v Oslu Elmíra Holmeyová Norsko pohřešuje 460 svých občanů.

Na seznamu českých občanů, kteří se po zemětřesení v jihovýchodní Asii stále neozvali svým blízkým doma, byla večer stovka jmen. Většina z lidí, které jejich příbuzní postrádají, jsou v místech s nefungujícím spojením. Podle našeho ministerstva zahraničí je pravděpodobné, že mezi mrtvými je i 6 Čechů . Ministerstvo je v kontaktu s příbuznými a informace o jejich osudu dál ověřuje. Odborníci ale upozorňují, že s postupem času šance na přežití některých nezvěstných výrazně klesají.

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Karin a Přemysl Mikolášovi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme