Dítě s orgány obou pohlaví? Ať se rozhodne samo, plánuje Portugalsko. Omezí tak práva lékařů i rodičů

Portugalsko chce zakázat rodičům rozhodovat o pohlaví svých čerstvě narozených dětí v případě, že přijdou na svět s orgány obou pohlaví. Pro jedno z pohlaví se tak zřejmě budou moci rozhodnout až samy děti. Informoval o tom web španělského deníku El País.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

miminko

miminko | Foto: Fotobanka Pixabay

Zákon o genderové identitě platí v Portugalsku od roku 2011. V rámci něj mohou osoby starší 18 let změnit pohlaví a jméno v matrice. Během šesti let platnosti zákona podstoupilo změnu pohlaví 289 lidí.

Věková hranice pro změnu se však mnohým jeví jako vysoká, a tak se nyní chystá změna, díky níž budou moci Portugalci změnit pohlaví již od 16 let. Objevují se ale i hlasy, volající po snížení věkové hranice až na 14 let.

Největší změnou oproti stávajícímu zákonu je však podle deníku právě omezení práva rodičů i lékařů rozhodovat v případě nejasnosti o pohlaví novorozence. Jedinou výjimku mají tvořit zdravotní důvody.

Otázkou zatím zůstává, zda dítě bude mít dvě pohlaví až do věku 16 let, či zda bude v tomto případě operace umožněna, jakmile bude dítě schopno samostatně uvažovat.

V loňském roce přišla vláda s neúspěšným návrhem odstranit povinnost lékařského potvrzení o duševním zdraví pacienta před tím, než podstoupí chirurgický zákrok ke změně pohlaví.

Nový zákon má souvislost s návrhem ministerstva školství, aby se pro žáky ve věku deseti let zavedla sexuální výchova, konkrétně taková, která by se týkala potratů.

Návrh vyvolal kritickou reakci středopravicových stran; například portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa však o informacích týkajících se sexuality tvrdí, že by se k nim děti měly dostat co nejdříve.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme