Matka nechala malé dítě v autě a odešla do nemocnice. Kvůli horku zemřelo, naměřili mu 40,6 °C

Na severu Slovenska v pondělí zemřelo dvouapůlleté dítě, které jeho matka nechala za horkého počasí zamčené v autě, zatímco absolvovala vyšetření v nemocnici. Na sociální síti o tom informovala slovenská policie. Dítě patrně podlehlo přehřátí organismu.

Trstená (Aktualizováno: 17:59 11. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matka nechala malé dítě v autě a odešla do nemocnice. Kvůli horku zemřelo | Zdroj: Polícia Slovenskej republiky

Neštěstí se stalo na parkovišti ve městě Trstená. Matka po návratu k vozidlu odnesla dítě bez známek života do nemocnice, kde mu lékaři již nedokázali pomoci.

VIDEO: brněnští strážníci zachránili tříletou holčičku, rodiče ji v horku nechali v autě

Číst článek

Tělesná teplota dítěte dosáhla 40,6 stupňů Celsia. Původně slovenská policie uváděla 46 °C. Běžná teplota lidského organismu se pohybuje zhruba do 37 stupňů Celsia a při překročení hranice 42 stupňů Celsia hrozí podle lékařů smrt.

Policie už zahájila trestní stíhání. „Okolnosti této tragédie jsou nyní předmětem vyšetřování,“ uvedla mluvčí Krajského ředitelství Policejního sboru v Žiline Jana Balogová.

Na Slovensku nejde o první takovou tragédii. Před třemi lety zemřelo v Nitře dvouleté dítě, které jeho otec zapomněl ve vozidle.

K podobným případům dochází také v Česku. Brněnští strážnici koncem května zachránili z uzamčeného vozu tříletou holčičku. Její rodiče odešli nakupovat, venkovní teplota přitom dosahovala 29 stupů ve stínu a auto bylo zaparkované na přímém slunci.

Čeští i slovenští policisté s přicházejícím oteplením varují rodiče, aby nenechávali děti v autech. V uzavřeném voze teploty dramaticky stoupají a hrozí nebezpečné přehřátí organismu. Totéž platí i pro zvířata.

Děti by podle záchranářů neměly v autě zůstat ani na chvíli. „Dětský organismus se přehřívá až pětkrát rychleji než u dospělého člověka. Ve vedrech může teplota v autě dosáhnout až 70 stupňů Celsia, připomíná doslova skleník. K selhání organismu tak může u dítěte dojít už po několika minutách, varuje mluvčí Operačního střediska záchranné zdravotnické služby SR Alena Krčová.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme