UNICEF: Nigerijská milice bojující proti Boko Haram propustila 900 dětských vojáků

Přes 900 dětských vojáků demobilizovala v pátek nigerijská milice založená v roce 2013, která po boku vládního vojska bojovala na severovýchodě země s islamisty z organizace Boko Haram. S odvoláním na Dětský fond OSN (UNICEF) o tom informovala agentura AFP. Znamená to, že z více než 3500 dětí rekrutovaných do roku 2017 pro boj s teroristy bylo demobilizovánu už celkem 1700, uvedl UNICEF.

Maiduguri (Nigérie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člen nigerijské milice CJTF (ilustrační foto) | Foto: Afolabi Sotunde | Zdroj: Reuters

„Z řad CJTF - Civilian Joint Task Force - bylo dnes (pátek) v Maiduguri na severovýchodě země demobilizováno 894 dětí,“ oznámil UNICEF. Loni v říjnu tato milice propustila ze svých řad 833 dětí.

Neznámí útočníci zabili na severu Nigérie 66 lidí. Třetinu obětí tvoří děti

Číst článek

CJTF vznikla v roce 2013 jako skupina občanské sebeobrany v nigerijském státě Borno na severovýchodě Nigérie. Tato milice pomáhá armádě zejména na kontrolních stanovištích a při zabezpečování uprchlických táborů. Financuje ji vláda.

Skupina občanské sebeobrany však čelí kritice kvůli zneužívání civilistů, mimosoudnímu vraždění a zejména kvůli rekrutování dětských vojáků. V září 2017 se zavázala, že děti přestane v konfliktu nasazovat.

30 000 mrtvých

Boko Haram se snaží od roku 2009 vytvořit na severovýchodě Nigérie islamistický stát a podniká přitom opakované útoky i na území sousedních států - Nigeru, Čadu a Kamerunu.

O život ozbrojenci již připravili přes 30 000 civilistů a přes 1,7 milionu lidí přiměli opustit domovy.

V oblasti také působí odštěpenecká skupina radikálů hlásící se k teroristické organizaci Islámský stát (IS).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme