Rusko 0:0 Finsko

Divadlo v Postupimi uvede adaptaci Rushdieho Satanských veršů

Divadelní adaptace kontroverzního románu Salmana Rushdieho Satanské verše se dnes v německé Postupimi dočká své premiéry. Samotná kniha vyvolala v roce 1988 celosvětové protesty muslimských věřících, kteří v ní viděli urážku islámu i koránu. I kvůli postupimské adaptaci tak má tamní policie pohotovost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Salman Rushdie | Foto: NEPOUŽÍVAT internet

Britského autora indického původu Rushdieho odsoudil v roce 1989 ajatolláh Chomejní k smrti. Spisovatel je od té doby pod ochranou britských bezpečnostních složek.

Režisér postupimského představení Uwe Eric Laufenberg ale Satanské verše pojal jako moderní verzi Fausta a domnívá se, že nejde o výbušné dílo. Divadlo Hanse Otta například ani na okamžik neuvažovalo o bezpečnostních kontrolách diváků. Jeden z tureckých herců, který měl v Satanských verších účinkovat, se ovšem stal terčem výhrůžek a v představení se nakonec neobjeví.

Německá policie má údajně pochybnosti o tom, zda bylo moudré Rushdieho dílo zařazovat do programu. Ústřední rada muslimů v Německu vyzvala své členy ke klidu a nemá v plánu dnešní premiéru narušit.

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme