Dívky z Nigérie únosci znásilňují a také školí pro útoky, píše se ve zprávě AI

Ani rok po únosu se nepodařilo najít a osvobodit více než 200 nigerijských studentek ze zajetí ozbrojenců islamistické skupiny Boko Haram. Nově zvolený nigerijský prezident slíbil, že udělá všechno pro záchranu dívek, upozornil však také, že není vůbec jisté, že se školačky podaří najít. O únosu žen a dívek v Nigérii píše i Amnesty International. Ve své zprávě přináší svědectví, podle nichž slouží dívky v zajetí jako otrokyně a jsou také cvičené pro boj.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod v nigerijském městě Abuja, který připomíná 219 dívek unesených před rokem ze školy na školu v Chiboku | Zdroj: Reuters

Od doby, kdy ozbrojenci z Boko Haram zaútočili na školu v Chiboku a odvedli odtamtud skoro 280 studentek, je to právě rok.

Malé části unesených dívek se podařilo brzy po útoku ozbrojencům utéct, ale 219 jich je stále v zajetí Boko Haram.

Kde dívky mohou být, není jasné. Očití svědkové viděli kamiony s dívkami pohybovat se mezi městy na severovýchodě Nigérie, kde má hnutí Boko Haram základnu – to jsou informace staré asi tři týdny.

Podle výpovědí dívek, kterým se podařilo utéct, využívají bojovníci Boko Haram zajatkyně jako služky, znásilňovali je, nutili je vzít si za muže bojovníky a také je cvičí pro boj s křesťany a pro atentáty.

„Cvičili dívky ve střelbě z pušek. Byla jsem mezi těmi, které se učily střílet. Učila jsem se také, jak používat bomby a jak zaútočit na vesnici,“ popisuje jedna z dívek ve zprávě Amnesty International. Tato organizace zaznamenala výpovědi 28 dívek, které ozbrojencům utekly.

Nigerijský prezident Goodluck Jonathan (uprostřed) s některými ze studentek, kterým se podařilo utéct ze zajetí | Foto: Reuters

Rodiče unesených školaček stále věří, že jsou dívky naživu a apelují na nigerijskou vládu, aby jejich dcery osvobodila. Upozornit na to má i dnešní symbolický průvod 219 dívek v hlavním městě Nigerie Abuji.

Nově zvolený nigerijský prezident Muhammad Buhari slíbil udělat všechno pro záchranu školaček, upozornil však také, že vůbec není jisté, že se je podaří najít.

Příběh školaček vzbudil pozornost celého světa, podle Amnesty International jsou však dívky jen část z celkového počtu unesených žen a dívek unesených v Nigérii. Těch prý od začátku roku 2014 byly asi dva tisíce.

Pavel Novák, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme