Řím trápí přemnožená divoká prasata v ulicích. Bachyně napadla Italku, když šla vynést odpadky

Obyvatelé některých čtvrtí italské metropole doporučují nevycházet v těchto lokalitách po půl deváté večer, protože hrozí napadení divokým prasetem. K této výzvě přistoupili poté, co jednu ženu napadla prasnice s mláďaty. Naštěstí jí nezpůsobila vážné zranění, informovala tento týden místní média. Problém s divočáky procházejícími se v klidu po silnicích Říma není nový, jeho řešení se ale stalo naléhavějším po pandemii covidu-19.

Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohybují se v menších či větších skupinách

Římská radnice oznámila, že chystá vystavět zábrany v oblastech na okraji metropole, kudy přicházejí divočáci do města | Foto: Remo Casilli | Zdroj: Reuters

Během menšího provozu kvůli koronavirovým opatřením se totiž počet divočáků v ulicích některých čtvrtí Říma, zejména na severu, zvýšil. Do popředí zájmu se tento problém dostal například loni na podzim před místními volbami a nyní v souvislosti s útokem samice chránící své mladé.

V Římě se přemnožila divoká prasata, řešení krize se stává tématem komunálních voleb

Číst článek

„Bylo to krátce před jedenáctou večer. Šla jsem vyhodit odpadky do popelnice a uviděla jsem skupinku divočáků. Prasnice si mě všimla, zřejmě měla strach o svá prasátka. Tak jsem vzala psa a utíkala pryč,“ uvedla čtyřiačtyřicetiletá žena. „Nestačila jsem ale utéct a najednou mi stála na hlavě. Křičela jsem a můj pes mě bránil,“ popsala událost, která se stala minulý týden ve čtvrti Balduina na severozápadním předměstí Říma. Ženu zachránil řidič, který jel kolem a odvezl ji do nemocnice, kde jí ošetřili menší zranění na tváři a koleně.

Podle šéfa místního občanského hnutí Franka Quaranty po této události vyzvali obyvatelé některých čtvrtí na sociálních sítích k omezení vycházení v noci. „Tentokrát byla oběť dospělá, ale co kdyby šlo o dítě?“ varoval Quaranta.

„Ačkoliv se tato zvířata zdají být klidná, jejich přítomnost ve městě představuje velké riziko. Mohou například způsobit dopravní nehodu či napadnout lidi nebo psy,“ řekl agentuře EFE Andrea Monaco z italského institutu pro ochranu životního prostředí (ISPRA).

Římská radnice oznámila, že chystá vystavět zábrany v oblastech na okraji metropole, kudy přicházejí divočáci do města. Slíbila také intenzivnější svoz odpadu v oblastech vyhledávaných divokými prasaty.

Kastrace či přesun?

Také ochránci zvířat volají po účinných opatřeních, podle nich současná radnice nepředstavila žádnou novou strategii řešení tohoto problému.

Kritizovali také policii, že divočáky zabíjí. Stalo se to například minulý měsíc, kdy zastřelili divoké prase ve čtvrti, kde bydlí starosta. Podle ochránců zvířat divočáci nejsou agresivní, jen se brání, když se cítí ohroženi.

Někteří aktivisté navrhují například prasata sterilizovat, aby jejich populace nerostla, nebo je odchytávat a vracet na venkov do lesů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme