Djukanovič proti účasti v nové jugoslávské vládě

Jugoslávský prezident Vojislav Koštunica na dnešních jednáních v černohorské metropoli Podgorica nedokázal přesvědčit černohorského prezidenta Mila Djukanoviče, aby se černohorští zástupci podíleli na nové federální vládě a na budování nového společného státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černohorská vláda označuje federální volby z 24. září za neplatné a Koštunicu dosud oficiálně neuznala. Republika Černá Hora tvoří spolu se Srbskou republikou jugoslávskou federaci, usiluje však o větší nezávislost. Po nástupu Djukanoviče do funkce černohorského prezidenta v roce 1997 se vztahy mezi oběma republikami výrazně zhoršily, protože Djukanovič se profiloval jako prozápadní politik velmi kritický k režimu tehdejšího jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Koštunica před cestou do Černé Hory prohlásil, že chce Djukanovičově vládní koalici nabídnout kompromis ohledně vytvoření nové federální vlády; podle něj by zástupci Djukanovičovy Demokratické strany socialistů Źerné Hory (DPS) vstoupili do této vlády a DPS by za to souhlasila s tím, aby post jugoslávského premiéra obsadila opoziční černohorská Socialistická lidová strana (SNP), jež má blízko k Miloševičovi.

Podle jugoslávské ústavy musí být federálním premiérem Černohorec, protože Koštunica je Srb. Ten potřebuje podporu SNP, aby měl zajištěnu většinu ve federálním parlamentu. DPS zde zastoupena není, protože volby bojkotovala. V pondělí se Miloševičova Socialistická strana Srbska dohodla s opozicí o vytvoření prozatímní vlády v Srbsku, kde jsou na 23. prosince vypsány předčasné parlamentní volby.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme