Djukanovič proti účasti v nové jugoslávské vládě

Jugoslávský prezident Vojislav Koštunica na dnešních jednáních v černohorské metropoli Podgorica nedokázal přesvědčit černohorského prezidenta Mila Djukanoviče, aby se černohorští zástupci podíleli na nové federální vládě a na budování nového společného státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černohorská vláda označuje federální volby z 24. září za neplatné a Koštunicu dosud oficiálně neuznala. Republika Černá Hora tvoří spolu se Srbskou republikou jugoslávskou federaci, usiluje však o větší nezávislost. Po nástupu Djukanoviče do funkce černohorského prezidenta v roce 1997 se vztahy mezi oběma republikami výrazně zhoršily, protože Djukanovič se profiloval jako prozápadní politik velmi kritický k režimu tehdejšího jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Koštunica před cestou do Černé Hory prohlásil, že chce Djukanovičově vládní koalici nabídnout kompromis ohledně vytvoření nové federální vlády; podle něj by zástupci Djukanovičovy Demokratické strany socialistů Źerné Hory (DPS) vstoupili do této vlády a DPS by za to souhlasila s tím, aby post jugoslávského premiéra obsadila opoziční černohorská Socialistická lidová strana (SNP), jež má blízko k Miloševičovi.

Podle jugoslávské ústavy musí být federálním premiérem Černohorec, protože Koštunica je Srb. Ten potřebuje podporu SNP, aby měl zajištěnu většinu ve federálním parlamentu. DPS zde zastoupena není, protože volby bojkotovala. V pondělí se Miloševičova Socialistická strana Srbska dohodla s opozicí o vytvoření prozatímní vlády v Srbsku, kde jsou na 23. prosince vypsány předčasné parlamentní volby.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme