Dluhová krize v Evropě pořádně zamíchala karty

Protesty v ulicích letos nezažil jen autoritářský arabský svět, ale i demokratická Evropa. A také na našem kontinentu se kácely vlády. Důvodem byla především dluhová krize v eurozóně. Její intenzita se oproti loňskému roku ještě výrazně vystupňovala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euro. Ilustrační foto

Euro. Ilustrační foto | Foto: Free Digital Photos

Evropská unie tak zažila něco, co by ještě nedávno bylo nemyslitelné: v některých zemích vedl spojený tlak trhů a ostatních evropských lídrů k zásadním vládním změnám.

Hlavní politickou obětí dluhové krize se stal italský premiér Silvio Berlusconi.

Jeho demisi slavily před jeho premiérským sídlem davy lidí. Ve zpěvu radostných písní a skandování hesel ale nemohlo zaniknout to podstatné: premiér nepadl kvůli své klesající popularitě nebo neshodám ve vládní koalici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Houska shrnul rok 2011 v eurozóně

O moc ho připravily tři velmi mocné síly: Angela Merkelová, Nicolas Sarkozy a finanční trhy.

Itálie se v létě stala další obětí dluhové krize. A evropští lídři a trhy prostě nevěřili, že kontroverzní Berlusconi dokáže prosadit nezbytné reformy. Proto si jeho pád v podstatě vynutily.

Merkelová a Sarkozy jasně naznačili, že mu nevěří. Na otázku, zda je pro ně Berlusconi důvěryhodným partnerem reagovaly mlčením a významně pozvednutým obočím. Jejich vystoupení na společné tiskové konferenci v Bruselu doprovázel smích přítomných novinářů.

Ale tento bezprecedentní tlak na vládu významné evropské země byl z jejich pohledu pochopitelný.

Itálie je třetí největší ekonomikou eurozóny a její pád do dluhové krize začal vážně ohrožovat samotnou existenci společné měny.

Jednoduchá řešení neexistují

Obětí dluhové krize a spojeného tlaku trhů a Evropy se ale nestal jen Berlusconi,. Skončil i řecký premiér Jorgos Papandreu.

Papandreu v říjnu získal příslib škrtnutí výrazné části řeckých dluhů, ale ihned poté udělal krok, kterým své partnery doslova šokoval: vyhlásil referendum o mezinárodním plánu na záchranu své předlužené země.

V Evropě vypukla panika, protože případný negativní výsledek by mohl na trzích vyvolat bouři. Merkelová a Sarkozy Papandrea v podstatě donutily referendum odvolat.

S tím, jak se dluhová krize v eurozóně neustále vyhrocuje, rozhodly se Německo a Francie konat. Na konci roku prosadily smlouvu, která má do budoucna prostřednictvím tvrdých pravidel a sankcí zabránit nadměrnému zadlužování.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy chtějí zavést od nového roku přísnější pravidla pro tvorbu rozpočtů | Foto: Reuters

Kancléřka Merkelová ale upozorňuje, že eurozónu čeká ještě hodně práce:

„Žádná jednoduchá a rychlá řešení neexistují. Dluhovou krizi nelze zvládnout za okamžik. Jde o proces, který bude trvat nikoli týdny či měsíce, ale roky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Vlády v Řecku a Itálii padly zejména kvůli tlaku trhů a Evropské unie. Není to pro demokracii nebezpečné? Zamýšlí se Petr Drulák z Ústavu mezinárodních vztahů

Otázkou pro rok 2012 zůstává: má vůbec eurozóna tolik času k dispozici? Nevede poslední vývoj ke štěpení samotné Evropské unie poté, co Velká Británie zablokovala snahu o změny Lisabonské smlouvy?

A pokud ano, kam se přidá Česko?

Dluhová krize prostě v Evropě v roce 2011 zásadně zamíchala nejen ekonomické, ale i politické karty.

ZPĚT NA ROK VE SVĚTĚ 2011

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme