Dmitrij Medveděv pohrozil rozmístěním ruských raket v Kaliningradu

Zatímco ze západní Evropy a mnoha dalších zemí světa proudí do Spojených států gratulace nově zvolenému prezidentovi, ostrou kritiku si současná americká administrativa vyslechla z úst ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten ve svém prvním projevu o stavu Ruské federace kritizoval "sobeckou" zahraniční politiku USA. Zároveň pohrozil, že Rusko je připraveno rozmístit v reakci na plánované zřízení základen amerického protiraketového systému ve východní Evropě své rakety v Kaliningradu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medveděv

Dmitrij Medveděv | Zdroj: ČTK

Ruský prezident vyslal jasné varování - pokud se Rusko bude cítit americkými plány ohroženo, je podle Dmitrije Medveděva ochotno nejen rozmístit v Kaliningradu rakety Iskander, ale také elektronicky blokovat části plánovaného amerického systému.

"Několikrát jsme našim partnerům jasně říkali, že chceme spolupracovat a postupovat jednotně. Bohužel nám ale nikdo nenaslouchá," vzkázal v 85minutovém proslovu Dmitrij Medveděv a dodal, že hodlá posílit ruské ozbrojené síly.

Americkou administrativu zároveň obvinil z podílu na srpnovém konfliktu na Kavkaze a zavinění současné ekonomické krize. Asertivní projev ruského prezidenta ale mířil především k domácímu publiku. To Dmitrij Medveděv ujistil o své oddanosti myšlenkám demokracie. Zároveň ohlásil, že plánuje prodloužit prezidentský mandát ze čtyř na šest let.

Topolánek a Tusk očekávají, že Obama bude v projektu protiraketového štítu pokračovat

Český premiér Mirek Topolánek hrozby ze strany Ruska odmítá. "Já si nemyslím, že by radar v Brdech jakkoli ohrožoval ruskou svébytnost, svrchovanost a jejich hodnoty." Předseda české vlády společně se svým polským protějškem Donaldem Tuskem očekává, že Barack Obama bude pokračovat v budování americké protiraketové obrany.

"Jeho postoj k budování třetího pilíře protiraketové obrany není významně odlišný od administrativy Bushovy," řekl na adresu příštího prezidenta USA Topolánek. Premiéři Česka a Polska se dnes sešli ve Varšavě v rámci summitu skupiny višegrádských a pobaltských zemí.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg si myslí, že vyjádření ruského prezidenta je nešťastné. Doslova ho označil za "medvědí službu Rusku".

Martin Dorazín, Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme