Pomoc po kapkách už nefunguje, řekl Kuleba. Ukrajina potřebuje neomezené dodávky zbraní

Ukrajina potřebuje neomezené a včasné dodávky zbraní, aby mohla bojovat proti ruským invazním silám. Na návštěvě v Litvě to v pátek podle agentury Reuters prohlásil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Strategie pomoci po kapkách už podle něj nefunguje.

Sledovali jsme online Vilnius Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci z jednotky protivzdušné obrany 93. mechanizované brigády monitorují oblohu na frontové linii uprostřed ruského útoku na Ukrajinu u města Bachmut

Ukrajinští vojáci z jednotky protivzdušné obrany 93. mechanizované brigády monitorují oblohu na frontové linii uprostřed ruského útoku na Ukrajinu u města Bachmut | Foto: RFE/RL/Serhii Nuzhnenko | Zdroj: Reuters

„Strategie dávkování pomoci Ukrajině po kapkách už nefunguje,“ řekl šéf ukrajinské diplomacie na tiskové konferenci v litevské metropoli Vilniusu. „Potřebujeme neomezené a včasné dodávky všech typů zbraní a munice, abychom zajistili, že Ukrajina porazí Rusko a že válka se v Evropě nerozšíří,“ řekl Kuleba.

Cesta, jak využít ruské peníze pro pomoc Ukrajině, se otevírá. Na pravidlech se shodly země Evropské unie

Číst článek

Ukrajinský ministr zahraničí se podle agentury AP ve Vilniusu setkal s protějšky z Francie, Litvy, Lotyšska a Estonska. „Pokud to bude pokračovat jako nyní, nedopadne to dobře pro nikoho z nás,“ řekl Kuleba k vojenské pomoci Ukrajině.

V posledních týdnech se západní země přihlásily k iniciativám, které mají Ukrajině zajistit dodávky různých typů zbraní a munice.

Prezident Emmanuel Macron minulý týden na summitu v Paříži ohlásil vznik koalice pro dodávky raket středního a dlouhého doletu zemi čelící ruské agresi. Řada států se také připojila k českému plánu nakoupit dělostřeleckou munici pro Ukrajinu v zemích mimo Evropskou unii.

Dosud se podařilo vybrat dostatek peněz na nákup první dodávky 300 000 dělostřeleckých granátů pro pomoc Ukrajině, uvedl v pátek na sociální síti X český premiér Petr Fiala. Cílem iniciativy je dodání 800 000 kusů munice.

jud, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme