Ukrajina vyhlásila protiletecký poplach, podle místních úřadů hrozí útoky z lodí i letadel

Na většině území Ukrajiny byl ve čtvrtek ráno vyhlášen protiletecký poplach a úřady varovaly obyvatele před útokem z letadel i lodí. Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak uvedl, že obránci už první rakety sestřelili. Ukrajinská média hlásí exploze v některých oblastech, přičemž může jít o práci protivzdušné obrany. Po dopadu rakety na nebytovou budovu v Kyjevě zemřel jeden člověk a dva lidé jsou zranění.

Sledovali jsme online Kyjev (Aktualizováno: 13:15 26. 1. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům v ukrajinském Dnipru, který zasáhla ruská raketa

Dům v ukrajinském Dnipru, který zasáhla ruská raketa | Foto: Clodagh Kilcoyne | Zdroj: Reuters

„V Dněpropetrovské, Vinnycké a Kyjevské oblasti pracuje protivzdušná obrana. V Oděse jsou slyšet výbuchy,“ píše agentura Unian, která dříve informovala rovněž o aktivní protivzdušné obraně v Žytomyrské oblasti.

V Dnipru po útoku zemřeli také lidé, kteří uprchli před ostřelováním v jiných částech Ukrajiny

Číst článek

Ruské údery v černomořském přístavu poškodily energetickou infrastrukturu, uvedla oblastní správa, podle níž nebyl nikdo zraněn. V regionu jsou však problémy s dodávkami elektřiny, informoval server RBK-Ukrajina. Agentura Unian píše o dopadu ruských střel ve Vinnycké oblasti, ani tam nejsou hlášeny oběti.

V Kyjevě po dopadu ruské rakety na nebytovou budovu v Holosijivské čtvrti zemřel jeden člověk a dva lidé jsou zranění, oznámil starosta Vitalij Kličko. Dodal, že zranění byli hospitalizováni. Podle předběžných informací byl zvuk výbuchu slyšet v různých částech hlavního města. „Exploze v Kyjevě. Buďte v krytech,“ napsal Kličko na telegramu.

Nad územím Mykolajivské oblasti Ukrajinci zaznamenali dvě ruské rakety, které směřovaly na západ země. Na telegramu to napsal gubernátor oblasti Vitalij Kim.

Článek pokračuje pod online reportáží.

V noci na čtvrtek Rusové podle Ukrajinců vyslali také 24 bezpilotních letounů Šáhed-136, které využívají styl kamikadze. Údaje o tom, zda a kolik se jich podařilo sestřelit, jsou neúplné, informovala agentura Reuters. Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat už dříve řekl, že Rusko na Ukrajinu vypálilo přes třicet raket.

V Moskvě lidé dál chodí k pomníku obětem v Dnipru. Policie vyhazuje květiny a na místě zatýká

Číst článek

Náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj na svém telegramovém účtu později informoval, že ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila 47 z 55 řízených střel, které Rusko ve čtvrtek na Ukrajinu vypálilo z letadel a lodí v Černém moři.

Podle Zalužného ruské invazní síly použily mimo jiné nadzvukové střely Ch-47 Kinžal. „Cíl Rusů se nezměnil - psychologický nátlak na Ukrajince a zničení kritické infrastruktury,“ dodal generál s poznámkou, že Ukrajina se nenechá zlomit. Moskva se dosud ke čtvrtečním vzdušným úderům nevyjádřila.

Elektrárenská společnost DTEK uvedla, že kvůli nebezpečí raketového útoku nouzově vypnula elektřinu v hlavním městě Kyjevě, ve zbytku Kyjevské oblasti a také v Oděské a Dněpropetrovské oblasti.

Drony Šáhed-136 Rusko podle vedení ukrajinské armády vyslalo z východního pobřeží Azovského moře. Obráncům se ale všechny podařilo zničit, tvrdí ukrajinské velitelství. Podle vedení Kyjevské oblasti bylo 15 ze 24 dronů sestřeleno právě zde a nenapáchaly žádné škody.

Exploze v Dnipru

Ve středu večer se ozvalo několik detonací v Dnipru, šlo o ukrajinskou protivzdušnou obranu. Následovaly silnější exploze ve východní části centra velkoměsta. Šlo o dopad ruské rakety nebo jejích částí.

Útoku předcházelo vyhlášení leteckého poplachu. Lidé měli několik minut, aby našli bezpečný úkryt. Děti zaháněly strach hudbou – melodií ukrajinské hymny, zatímco jejich rodiče porovnávali, jak moc se u nich třásla okna a jak silné exploze slyšeli.

Po raketách odpálených z ruských bombardérů Tupolev přišly dvě vlny útoků drony Šahíd, které přiletěly z jihu, z oblasti Černého moře. Rusko zaútočilo také na Charkov, Záporoží, Čerkasy a další města.

Rusko podniklo další vzdušný útok na Ukrajinu den poté, co Kyjev získal od Západu příslib desítek moderních tanků, které mu mají pomoci odrazit ruskou invazi, poznamenala agentura Reuters.

Moskva středeční oznámení Berlína a Washingtonu ohledně bojových vozidel Leopard 2 a Abrams komentovala odmítavě, přičemž v minulosti na různé ukrajinské bojové úspěchy reagovala vzdušnými údery, které připravily miliony Ukrajinců o elektřinu, teplo nebo i vodu, podotkla agentura. Rusko zintenzivnilo údery na ukrajinskou energetickou infrastrukturu od loňského října.

Martin Dorazín, ula, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme