Do Afghánistánu směřují další američtí vojáci
Do jižního Afghánistánu míří stovky příslušníků americké námořní pěchoty. Jejich úkolem je podle Pentagonu vybudovat předsunutou základnu pro vojenské operace v oblasti okolo talibanské bašty Kandaháru. Během několika příštích dní by americká armáda měla v oblasti mít až tisíc mužů. Američtí vojáci už také poprvé zasáhli do bojů u Kandaháru, když s vrtulníky Cobra napadli kolonu tanků a obrněných transportérů.
Podle mluvčí Pentagonu Victorie Clarkové je v jižním Afghánistánu zatím rozmístěno na 600 příslušníků americké námořní pěchoty. Celkový počet by podle ní měl dosáhnout asi jednoho tisíce. Stovky vojáků se přesunují letecky k pouštnímu letišti asi 90 kilometrů jihozápadně od Kandaháru z lodí v Indickém oceánu. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld uvedl, že hlavním úkolem námořních pěšáků je vybudovat předsunutou základnu pro operace příslušníků speciálních komand. Dalším úkolem námořní pěchoty bude podle Pentagonu prakticky odříznout Kandahár a zablokovat všechny přístupové komunikace. Pentagon ale zatím odmítá sdělit, zda se nové jednotky zapojí do případného útoku na Kandahár a na jeskyně a tunely, kde se údajně skrývá Usáma bin Ládin.
Severní aliance oznámila, že se jí už zcela podařilo potlačit vzpouru zahraničních zajatců u Mazáre Šarífu na severu země. Zajatí ozbrojenci, kteří bojovali po boku Talibanu, v neděli převzali vládu nad pevností, kam byli umístěni. Během následných bojů jich údajně na 400 zahynulo.
Pákistán se snaží zablokovat únikové cesty hledanému teroristovi Úsamovi bin Ládinovi, po kterém na jihu Afghánistánu pátrají američtí vojáci. Nejmenovaný pákistánský představitel řekl agentuře Reuters, že Islámabád uzavřel hranice s Afghánistánem a zpřísnil jejich ostrahu. Pákistánské úřady prý také požádaly kmenové vůdce, aby zabránili nelegálnímu překračování hranice. Ta ale měří přes 2240 kilometrů a podle některých zdrojů je nemožné ji úplně uzavřít.
V Afghánistánu přišel o život už osmý novinář. Dvaačtyřicetiletý švédský kameraman Olaf Stromberg, který pracoval pro švédský televizní kanál TV 4, byl zastřelen v severoafghánském Talukanu. Město ovládá opoziční Severní spojenectví bojující proti vládnoucímu Talibanu. Podle agentury Reuters vtrhlo včera večer do domu, kde kameraman a jeho kolegové přebývali, asi pět ozbrojených mužů. Ozbrojenci zřejmě hledali satelitní telefony a peníze.
Bezpečnostní situaci v Afghánistánu popisuje spolupracovnice Radiožurnálu Petra Procházková z agentury Epicentrum. "Po okolí se pohybuje řada ozbrojených band a prakticky nikdo neví, kdo se komu podřizuje. Zvláště nebezpečný je pohyb po cestách, které nemá pod kontrolou nikdo. Novináři jsou nejjednodušším zdrojem příjmu pro zbídačené obyvatelstvo. Žurnalisté musí platit všechny služby v hotovosti a jejich kapsy plné dolarů jsou pro mnoho Afghánců tak přitažlivé, že se nezastaví ani před vraždou cizince, která by měla být podle starých tradic tabu. Dnes vedení Severní aliance v Talukanu sice přislíbilo všem představitelům sdělovacích prostředků ozbrojenou ochranu, ale ani to nezastavilo většinu novinářů před masovým odchodem z nebezpečné oblasti".