Do andaluské vesnice El Rocio přichází 1,5 milionu poutníků

Připisují ji zázraky, pláčou před ní, padají na kolena, a zpívají jí. Svatou Pannu z malé vesničky na jihu Španělska ctí a vyznávají miliony věřících. Do obvykle dvoutisícového El Rocia v Andalusii její podobiznu jednou ročně přichází navštívit přes milion a půl poutníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do andaluského El Rocia přicházejí poutníci

Do andaluského El Rocia přicházejí poutníci | Zdroj: Reuters

V průběhu poutě účastníci téměř nepřetržitě zpívají a tancují v rytmu písní sevillanas. Oblečeni jsou do andaluských národních krojů.

Ženy mají na sobě dlouhé barevné šaty s volány. Zdobí se nápadnými náušnicemi, náramky a do vlasů si dávají živé i umělé květy – růže nebo karafiáty. Muži mají bílé košile, jezdecké kalhoty, krátká saka a andaluský černý široký klobouk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru v El Rociu popsala Ľubica Zlochová

Na hrudi poutníci nosí zavěšené medailonky s podobiznou Panny Marie.

Vyvrcholením pouti je vždy noc z neděle na pondělí. Nad ránem, přibližně mezi třetí a čtvrtou hodinou, privilegovaní členové bratrstva z vedlejšího městečka Almonte přeskočí mříže, za kterými je umístěna socha Panny Marie. Podobiznu vynesou z kostela ven.

Ještě za tmy pak začínají spontánní procesí po ulicích vesnice. Podobizna je oblečená do bílých, širokých šatů, zdobená květinami a má zlatou korunu. Přítomní obdivují její krásu.

Když jí vrátí do kostela, poutníci se vrací zpátky. Někteří z nich během potřebných téměř dvou týdnů vyčerpají skoro celou svojí dovolenou.

Poutníci v El Rociu zapalují svíčky | Foto: Reuters

Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme