Su Ťij přijde o cenu amerického Muzea holokaustu, protože nereagovala na vraždění Rohingů

Americké Muzeum holokaustu hodlá odebrat vyznamenání bývalé disidentce a nynější barmské vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij. Oznámila to ve středu agentura AP s odvoláním na informaci washingtonského muzea. Rozhodnutí o udělení Ceny Elieho Wiesela bude přehodnoceno proto, že Su Ťij „náležitě nereagovala na masové vraždění muslimské menšiny Rohingů“.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vládkyně Barmy a nositelka Nobelovy ceny míru Su Ťij | Foto: Zeya Tun | Zdroj: Reuters

Su Ťij strávila pod domácím dohledem 15 let a za svůj boj proti vojenskému režimu dostala v roce 1991 Nobelovu cenu za mír. Na mezinárodní scéně je ale kvůli uprchlické krizi Rohingů stále silněji kritizována. Podle kritiků nevyjádřila s uprchlíky dostatečný soucit a aktivity armády přechází mlčením.

Šéfka barmské vlády Su Ťij je zodpovědná za genocidu Rohingů, tvrdí nositelky Nobelovy ceny míru

Číst článek

Barmská armáda zahájila proti Rohingům tažení loni v létě. Od té doby z Barmy do sousedního Bangladéše uprchlo asi 700 000 příslušníků této menšiny. Podle úterní informace vysoce postaveného představitele OSN etnické čistky v Barmě pokračují. Rohingové čelí dlouhodobě perzekuci, je jim upíráno občanství a základní lidská práva.

Koncem února z odpovědnosti za genocidu obvinily Su Ťij tři nositelky Nobelovy ceny za mír. Íránka Širín Ebadíová, Mairead Maguireová ze Severního Irska a Jemenka Tavakkul Karmánová před tím navštívily uprchlický tábor Rohingů v Bangladéši.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme