Su Ťij přijde o cenu amerického Muzea holokaustu, protože nereagovala na vraždění Rohingů

Americké Muzeum holokaustu hodlá odebrat vyznamenání bývalé disidentce a nynější barmské vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij. Oznámila to ve středu agentura AP s odvoláním na informaci washingtonského muzea. Rozhodnutí o udělení Ceny Elieho Wiesela bude přehodnoceno proto, že Su Ťij „náležitě nereagovala na masové vraždění muslimské menšiny Rohingů“.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vládkyně Barmy a nositelka Nobelovy ceny míru Su Ťij

Vládkyně Barmy a nositelka Nobelovy ceny míru Su Ťij | Foto: Zeya Tun | Zdroj: Reuters

Su Ťij strávila pod domácím dohledem 15 let a za svůj boj proti vojenskému režimu dostala v roce 1991 Nobelovu cenu za mír. Na mezinárodní scéně je ale kvůli uprchlické krizi Rohingů stále silněji kritizována. Podle kritiků nevyjádřila s uprchlíky dostatečný soucit a aktivity armády přechází mlčením.

Šéfka barmské vlády Su Ťij je zodpovědná za genocidu Rohingů, tvrdí nositelky Nobelovy ceny míru

Číst článek

Barmská armáda zahájila proti Rohingům tažení loni v létě. Od té doby z Barmy do sousedního Bangladéše uprchlo asi 700 000 příslušníků této menšiny. Podle úterní informace vysoce postaveného představitele OSN etnické čistky v Barmě pokračují. Rohingové čelí dlouhodobě perzekuci, je jim upíráno občanství a základní lidská práva.

Koncem února z odpovědnosti za genocidu obvinily Su Ťij tři nositelky Nobelovy ceny za mír. Íránka Širín Ebadíová, Mairead Maguireová ze Severního Irska a Jemenka Tavakkul Karmánová před tím navštívily uprchlický tábor Rohingů v Bangladéši.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme