Do Bagdádu nesmějí civilní automobily

Irácká vláda, které končí mandát, rozhodla na dnešek o zákazu vycházení v metropoli Bagdádu. Po městě nesmějí jezdit civilní automobily. Opatření si vyžádaly neutuchající střety mezi šíity a sunnity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

irácký policista | Zdroj: ČTK

Cílem opatření je předejít násilí v den pracovního klidu, kdy se většina Iráčanů vychází modlit do mešit. Platit bude v pátek až do 15:00 SEČ.

Součástí opatření je také uzávěra příjezdových silnic do Bagdádu. Motoristé, přistihnutí na silnicích, riskují zabavení vozidla. Od minulého týdne stále platí zákaz nočního vycházení.

Zákaz denního vycházení platil také minulý víkend. Byl vyhlášen kvůli atentátu na šíitskou svatyni v Sámaře. Po tomto atentátu, který se stal 22. února, následovala vlna sektářského násilí. Dosud při něm zahynulo přes 400 lidí.

Útky nepřestávají a doposud se nepodařilo zklidnit situaci. Iráčtí Kurdové a část sunnitský stran navíc odmítli kandidaturu dosavadního premiéra Ibráhíma Džaafarího na nového předsedu vlády.

Jak uvedl zpravodaj katarské televize Al-Džazíra z Bagdádu, došlo k tomu poté, co se proti Džaafarímu postavil i radikální šíitský duchovní Muktadá Sadr Více než dva měsíce po iráckých volbách se tak znovu zkomplikovala jednání o novém kabinetu.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme