Do Barmy přijel emisar Spojených národů Gambárí

Vyslanec OSN Ibrahim Gambárí dorazil do Barmy k jednání s vojenskou juntou a opozicí, které už několik dní protestuje proti totalitní vládě. Gambárí doufá, že se mu podaří přesvědčit armádní generály, aby přestaly s krvavým potlačováním demonstrací. Během nich za poslední dva dny zemřelo nejméně 13 lidí. Není však známo, zda barmští generálové Gambárího přijmou a zda mu umožní setkat se s předáky opozice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barmská policie

Barmská policie | Foto: AFP

Armáda získává kontrolu nad ulicemi Rangúnu, ve kterém je oproti předešlým dnům relativní klid. Bezpečnostní síly jsou rozmístěny prakticky na každém rohu. Navíc během noci dorazily jak do Rangúnu, tak i do druhého největšího barmského města Mandalay vojenské posily. Mniši jsou uzamčeni a hlídáni v klášterech. Policisté také prohledávají některé hotely a kontrolují přítomné cizince.

V Barmě přijel emisar generálního tajemníka OSN Ibrahim Gambari. Mezinárodní společenství doufá, že se mu podaří zjistit i osud hlavní opoziční vůdkyně Su Ťij, kterou armáda dlouhá léta drží v domácím vězení a která byla údajně převezena do jedné z nejhorších věznic v zemi. Podle některých pozorovatelů však jediným, kdo může vyvinout tlak na Barmu, je její hlavní spojenec Čína. Objevují se i hlasy, že pokud to neudělá, neměl by svět příští rok podporovat konání olympijských her v Pekingu.

Spojené státy zakázaly 36 vysoce postaveným představitelům myanmarského vojenského režimu cestovat do USA. Zákaz platí i pro celé jejich rodiny. Na vládnoucí generály tlačí také Japonsko. To ostře protestovalo proti tvrdému postupu bezpečnostních složek v Rangúnu. Jako první zahraniční oběť tam totiž zemřel japonský novinář. Japonsko zákrok odsoudilo a myanmarský ministr zahraničí se za celý incident omluvil. Západ ale slibuje tvrdý zákrok proti barmské juntě. Britský premiér Gordon Brown naléhá na OSN a Evropskou unii, aby přijaly přísnější sankce vůči barmskému režimu.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy už také vyzval soukromé firmy, aby ukončili veškeré své investice v Barmě. Podle managementu ropné společnosti Total by ale nikomu nepomohlo, kdyby se firma ze země stáhla a naopak by to ještě zhoršilo už tak špatnou situaci. Napsal to list International Herald Tribune. Total přitom patří mezi největší investory v Barmě a společné podniky s vojenskou juntou vydělávají podle organizace Burma Campain UK stovky milionů dolarů.

Setkání k podpoře demonstrantů v Barmě pořádá dnes od 18 hodin organizace Člověk v tísni, Amnesty International a pražské Barmské centrum. U památníku událostí 17. listopadu 1989 lidé symbolicky uctí památku obětí barmského vojenského režimu. Solidaritu s takzvanou šafránovou revolucí mohou účastníci vyjádřit zapálením svíčky a obléknutím oděvu v červené barvě, která symbolizuje šafrán a mnišská roucha.

Robert Mikoláš, David Vandrovec, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme