Do berlínského centra si chodí tatínkové na rodičovské probrat mužské záležitosti

O výchovu dětí se na rozdíl od minulosti stále častěji dělí oba partneři. Například v Berlíně stráví minimálně dva měsíce na rodičovské dovolené třetina všech novopečených otců. A právě jim slouží speciální centrum pro tatínky, kam si chodí například probrat mužské záležitosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlínské centrum pro tatínky. | Foto: Klára Stejskalová

„Moje manželka má exponovanou práci, takže jsem zůstal doma a až bude Charlottě rok, půjde do jeslí,“ vypráví Klaus Peter Breustedt, zatímco se jeho devítiměsíční dcerka batolí spolu s ostatními dětmi na žíněnce.

„Někdy to je stresující, záleží na dni. Ale když manželka přijde z práce, tak se mi vždy uleví."

Ulevit si, postěžovat si, probrat mužské záležitosti přichází mladý tatínek jednou týdně do otcovského centra v berlínské čtvrti Prenzlauer Berg. Před šesti lety ho spoluzakládal Marc Schulte.

Přehrát

00:00 / 00:00

V berlínském centrum pro tatínky natáčela zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová.

„Existují podobná zařízení pro ženy. A tady v Německu je řada otců, kteří přistupují ke své rodičovské roli velmi odpovědně, aktivně, takže jsme jim chtěli nabídnout místo, kde si mohou vyměňovat své zkušenosti,“ říká Marc.

Centrum pro tatínky není nijak velké, jsou to jen dvě místnosti. Najdete tu přebalovací pult, kuchyňku. Všude se povalují hračky. Některé jako autodráha slouží spíš pro zábavu tatínkům. Většině přítomných dětí stačí dudlíky nebo nějaká chrastítka.

„Dnes tu pořádám papakafé pro muže s dětmi od tří týdnů do roku a půl. V sobotu tu bývá rodinný den. Jinak organizujeme i různé výlety. A také poradnu pro otce po rozvodu,“ vyjmenovává aktivity zakladatel centra Marc.

Kočárky před berlínským centrem pro tatínky. | Foto: Klára Stejskalová

V rohu místnosti stojí stolek s obloženými bagetami, kávou a džusem. Zatímco batolata se pokoušejí o první lezení nebo spí v kočárcích, skupinka tatínků čile debatuje.

„O kurzu akcií,“ říká jeden tatínek.

„Samozřejmě že se nebavíme jen o dětech, ale taky o politice, sportu, dovolené. To hlavní téma, které nás teď trápí, je sehnat místo v jeslích," naráží pan Breustedt na aktuální celoněmecký problém.

K pravidelným návštěvníkům papacafé patří Oli Kristman s 13měsíční Hannes: „Prvních 11 měsíců se o dceru starala manželka a teď si rodičovský čas vybírám já. Manželka se vrátila do práce.“

Podobných párů je v Německu stále víc. Současným otcům nedělá problém se o péči o potomky podělit.

„Mám starší dceru, se kterou jsem taky trávil rodičovskou. Je osvěžující být s dětmi, přerušit načas práci. I pro děti je dobré, když s nimi otec může být naplno pár měsíců. Něco jiného dělají s matkou a něco jiného s otcem,“ dodává Klaus Peter Breustedt.

A aby otcové neztratili během rodičovské dovolené kontakt s mužským světem, k tomu jim slouží právě centrum pro tatínky.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme