Do boje o Kreml vyrazila nová opoziční kandidátka, moderátorka Xenija Sobčaková

Ruská moderátorka Xenija Sobčaková oznámila kandidaturu v prezidentských volbách. Svůj záměr uvedla v dopise adresovaném tamnímu listu Vedomosti. Televizní osobnost se hlásí k ruské opozici a spolupracuje s protestním hnutím proti kremelskému establishmentu. Podle Kremlu je kandidatura plně v souladu s ústavou. Nového prezidenta Rusové vyberou v březnu 2018.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská moderátorka Xenija Sobčaková | Foto: Sergei Karpukhin | Zdroj: Reuters

Pětatřicetiletá kandidátka je dcerou zesnulého petrohradského starosty Anatolije Sobčaka, pod kterým začínal politickou kariéru ruský prezident Vladimir Putin. Šéf Kremlu se o ní veřejně několikrát zmínil, ale z úcty k jejímu otci ji nekritizuje.

Podle ruských analytiků je Sobčaková možnou alternativou za opozičníka Alexeje Navalného. Ten totiž podle názoru ústřední volební komise kandidovat kvůli podmínečnému trestu nesmí. Podle tamního rozhlasu Echo Moskvy se rozhodnutí Sobčakové Navalnému nelíbí. Moderátorka tím prý před volbami oslabuje a tříští opozici.

Tomáš Fiala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme