Do boje proti ebole v západní Africe se zapojí 3 tisíce amerických vojáků

Spojené státy posílají do západní Afriky postižené ebolou tři tisíce vojáků. Američané tam mimo jiné pomůžou se školením zdravotníků. Snaží se tak zastavit epidemii eboly v regionu. Letos na ní zemřelo už přes 2400 lidí a dvakrát tolik se jí nakazilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident USA Barack Obama posílá do západní Afriky 3000 vojáků | Zdroj: Reuters

„Vytvoříme letecký koridor pro rychlejší přepravu zdravotnických pracovníků a materiálu do západní Afriky. V Senegalu vybudujeme středisko, které na místě urychlí rozesílání pomoci a personálu. Také se chystáme vytvořit centrum pro výcvik tisíců zdravotnických pracovníků,“ řekl americký prezident Barack Obama.

Obama varoval, že se ebola v Africe vymyká kontrole: „Ebola představuje v západní Africe epidemii dosud nevídaného rozměru. Vymyká se z kontroly, zhoršuje se, šíří se exponenciální rychlostí."

Letos kvůli viru zemřelo už přes 2400 lidí. Možnost, že epidemie vypukne v USA je ale podle hlavy státu velmi malá.

„Přijali jsme všechna potřebná opatření. Spolupracujeme se západoafrickými zeměmi na letištních kontrolách, takže nikdo infikovaný by se neměl do Spojených států dostat. I v tak nepravděpodobné situaci, že do země přiletí někdo nakažený ebolou, jsme připravení jednat,“ zdůraznil.

Americký prezident vyzval k pomoci i další bohaté státy a varoval, že zhoršující se epidemie by mohla mít politické, ekonomické i bezpečnostní důsledky pro celý svět. OSN mezitím označila současný výskyt nemoci za bezprecedentní. Potřebné finance pro boj s nemocí odhadla na miliardu dolarů.

Ebola | Foto: Český rozhlas

Lenka Kabrhelová, Olga Kořánková, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme